| RoseWerthner a întrebat:

Nu mai am gust si miros... insa mama nu vrea sa fac testul pentru ca e pe bani, cum as putea proceda? Am 19 ani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica se gandeste mai intai la bani si apoi la sanatatea ta?
Bună mamă ai!
Sună la DSP.

| teodoradone a răspuns (pentru darrio2007):

Un test este aprix.300 de lei.Nu toata lumea isi permite acest test.

| anonim_4396 a răspuns (pentru teodoradone):

Între 300 și 450 lei un test. Depinde de clinică. Mi se pare absurd.

| Holiday a răspuns:

Suni la DSP. Le spui ca ai simptome de infectare cu Covid. Astepti sa vina. O sa-ti faca testul. Daca intr-adevar ai, te baga in carantina si pe tine si pe cei cu care locuiesti.
Iti iei scandal de la maica-ta. Simplu.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt teste rapide pe care le găsești în farmacie, le faci singur acasă, sunt mai ieftine, dar nu sunt precise sau poți suna la 112 sau la DSP, le spui ca ai simptome covid și ei vor veni în ziua următoare sau cel mult doua zile și îți vor face testul gratuit

| Zuzu1991 a răspuns:

Toate raspunsurile de mai sus nu sunt la obiect
ai un simptom de covid, ORICE SIMPTOM, atunci TESTUL NU E PE BANI
da telefon la 112 si spune care e problema

| Legion7X a răspuns:

Nimic nu este gratis mâncare, medicamente, Spital etc poate problema este alta, că ți-e teamă fii internat în spital, cu chestiile ce dă ăstia pe la tv privind spitalele. Dacă este ceva ușor cred că te poți vindeca acasă cu medicamente, depinde ce zice medicul.

| cfrtobias a răspuns:

Foloseste Molekin Imuno, 30 comprimate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te panica. Cunosc persoane care s-au aflat în situația asta. Efectele durează mai mult de o săptămână. Însă nu e motiv întemeiat să faci vaccinul, te complici. Ascultă de părinții că îți vrea binele. Gândește pozitiv, nu te lăsa să ai o stare obosită, tratează-te cu alimente naturale și stai in casă la căldură. Ești tânără de acea la tine o să fie o răceală trecătoare. Testul nu e neapărat pe bani. De exemplu la mine in școală e pe gratis.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are vaccinul in situatia asta?

" Ascultă de părinții că îți vrea binele." Esti sigur(a) ca ii vrea binele cand nu da 30 lei pe un test?

| anonim_4396 a răspuns (pentru goguPatent):

Testul nu îi v-a rezolva problema și fi sigur că acei părinți ține la ea mai mult de cât tine.

| teodoradone a răspuns (pentru goguPatent):

Daca era 30 de lei, probabil isi permitea. acele teste rapide sunt irelevante

| goguPatent a răspuns (pentru teodoradone):

Fix 30 lei sunt cele rapid. Si sunt foarte bune in cazul simptomaticilor. Mai ales daca nu iti permiti un rtpcr.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Fix testul ii rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suni la doctorita/dsp e pe gratis

| badpanda a răspuns:

Cand ramai fara gust si miros inseamna ca ai o forma usoara de Covid.
Daca dai telefon la DSP vin ei si iti fac testul, va baga pe toti in carantina si pe toti cei care au intrat in contact cu voi.

| mihaela000ela a răspuns:

Suna Dsp-ul! sau medicul de familie!

| AndrElle a răspuns:

Ia tu decizia, doar sunt teste și la 30/35lei. Ieftine.

| aAlexB a răspuns:

Dai incolo de bani, banii se fac.
suna la DSP!

| huntsman44 a răspuns:

Suna la ambulanta, iti face testul gratis

| teodoradone a răspuns:

Prima oara te izolezi, apoi suni la medicul de familie si o sa te indrume el mai departe.probabil o sa te puna sa suni la 112 si va veni o ambulanta la tine acasa cat de repede se poate(daca ai forme usoare o sa vina in aprox. 5 zile). sanatate multa!

| Curiozitățitpu a răspuns:

Dacă nu te simți foarte rău poți aștepta așa acasă și sa bei ceaiuri ca efectul de răceala și covid sa treacă, funcționează cunosc situații