| numeunic a întrebat:

Nu mai am televizor si de prin decembrie nu am mai urmarit site-urile de stiri decat foarte rar.
Poate sa imi spuna cineva care e scopul continuarii acestui arest la domiciliu? Virusul nu o sa dispara curand si nu putem sa continuam la nesfarsit asa, la un moment dat tot trebuie sa riscam (riscuri care, btw, sunt aproape nule pentru persoanele su 40 de ani), deci de ce sa nu revenim la o oarecare normalitate acum? Care sunt argumentele celor decidentilor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

"arestul" la domiciliul are ca scop tinerea in funcțiune a sistemului medical. Chiar daca tinerii scapa cu viata unii din ei tot pot ajunge la ATI. Si cand ai o populatie de 15-18mil sau cati om mai fi si doar cateva locuri in ATI ce faci cand vin toti buluc? Blochezi total sistemul de sanatate si atunci ii omori pe toți

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

"riscuri care, btw, sunt aproape nule pentru persoanele su 40 de ani"
au murit persoane mult sub 40 de ani

insa ca raspuns, chiar nu stiu, americanosii gandesc, ca tine si acum sunt in topul mortilor si infectatiilor, insa suedezii nu au impus nici un arest la domiciliu, deci faza este cu si despre un singur lucru:
RESPONSABILITATE SOCIALA, iar noi avem mult mai putin decat americanosii, sunt o tona care deja au considerat ca pot sa iasa si sa se distreze, cu toate ca data a fost 15 mai, si sate pline cu virus, in care nimeni nu respecta nimic, toti ieseau pe strazi, cu copii samd

| numeunic explică (pentru JicaContra):

Ma refeream la persoanele tinere si sanatoase, am uitat sa mentionez 'sanatoase'. Nu stiu cum gandesc americanii, dar stiu ca au avut si in multe state inca au restrictii. US are multe infectari si decese, dar raportat la totalul populatiei nu cred ca stau cel mai rau. Apropo, legat de nr mortilor din US: https://www.realclearpolitics.com/......death.html

| JicaContra a răspuns (pentru numeunic):

Au murit persoane tinere si sanatoase
cum gandesc americanii, simplu, asa cum le spune IMBECILUL de presedinte, care la inceptul pandemiei a spus: e doar o gripa, o sa treaca de la sine