| Amidamaru98 a întrebat:

Nu vreau sa generalizez, dar ma uit in jur si vad cum majoritatea sufera de ei, fete tinere care stau cu mosi (pentru bani e clara treaba) prieteni nici atat nu exista. Sunt doar de fatada, lumea este falsa nu mai poti sa ai incredere in nimeni..plin de banci, case de pariuri si farmacii...ma uitam pe tik-tok femei la 60 de ani aranjate care posteaza numai despre sex, oamenii vor sa faca bani usor fara munceasca. Voi ce pareri aveti? Eu sunt de parere ca lumea a luat-o razna...

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si mosi stau cu ele pentru sex, nu vad nimic rau in asta, ai tu ce ai cu femeile, de ce sa nu arate bine la 60 de ani? Omul oricand o poate lua de la zero,cat despre prieteni sunt de acord,multa ipocrizie,prostie,logic ca vrea sa castige usor? Tu nu ai vrea? Bancile au rolul lor,case de pariuri,farmaci,per asamblu ai dreptate ca numai poti avea incredere in nimeni e multa ura,prostie,barfe,critica, o societate de indiferenti, nepasatori, scrinofrenicj, paranoicj

| RAY a răspuns:

Știi care e faza,fiecare judeca după starea lui de moralitate, dar nu toți o avem la fel,depinde de religie,educație, tara,tu nu de-ți moralitatea universala deși nu poți judeca un cu judecata ta, eu unu sunt amoral nu cum moralitate, dar am rațiunea de a distinge Raul și binele, acum ce e rău și ce e bine sunt discuți lungi, germanul care q omorât o rroma e ridicat în slavi pe tik tok îl fac ăștia erou, daca ajunge la putere ce standard de moralitate vom avea, ca e bine sa fii rasist activ

| Violleta2022 a răspuns:

Noroc cu internetul, ca acum le mediatizeaza, fiindca si inainte se intamplau asemenea lucruri, evident nu atat de multe ca azi, cand nu mai exista bun simt sau rusine.

| Anyo1988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce bine zici happy insa daca ii intrbi pe batrani nu recunosc zic " vai pe premea mea nu era asa dezmatz " insa cand ia ceva la bord atunci incep sa dea pe fata ca ehee ce faceam si noi cand eram tineri ....si apoi stai si te intrebi pai ia stai asa pana la urma care e adevarul era si atunci la fel da nu vreti voi sa ziceti sau nu era asa, asa cum va tot laudati laughing deci mare dreptate ai asa a fost dintodeauna doar ca fiecare facea pe ascuns se fereau unii de altii acum oamenii insa nu se mai ascund

| Danny28 a răspuns (pentru Anyo1988):

Era la fel și pe atunci, dar nu exista internetul. Se cred superiori că n-ai dovezi cum că și pe vremea lor era la fel.

Bula
| Bula a răspuns:

"Banii sunt ochiul Dracului".
De cand exista omenirea, femeile au dorit sa aiba parteneri care sa le sustina si sa le apere, iar barbatii au cautat ca partenere femei tinere.
In general, un barbat devine mai instarit dupa varsta de 30 ani, iar femeile sunt cele mai fertile intre 115 si 30 ani. De aici vine si diferenta de varsta in cupluri.
Pentru visul de a avea cat mai multi bani, oamenii recurg dese ori la visele oferite de reclame: castiguri mari la jocuri de noroc, bani-gheata in mana si imbracaminte /masini /telefoane etc. "de fite" luate pe credit bancar (pentru a arata ca si ei "au stare"), uitand dese ori ca practic isi cumpara lucruri inutile (care ies din moda repede), dar care, de fapt, le costa cel putin dublu.

Aceasta situatie este din cauza lipsei de educatie de acasa si de la scoala (telefonul este mai important unui copil decat parintii sau profesorii).

Intr-o lume unde moda cumparaturilor este promovata prin reclame multiple, lumea de rand se indatoreaza tot mai mult, iar la batranete ramane cu un nivel de existenta la limita de supravietuire. Tinerii afectati de lumea reclamelor viseaza un trai mai bun, dar de fapt obtin contrariul.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Omul trăiește ca să obțină constant plăcere și sa găsească sensul și scopul a ceea ce face, chiar dacă totul este absurd

| Mosotti a răspuns:

Asa a fost lumea mereu, doar ca nu se mediatiza. E in natura omului sa obtine ceva cu cat mai putin efort, nu s-a inventat acum asta.

Si daca fetele tinere stau cu mosi ce? Nu e nimic rau, este o alegere democratica.

Si daca femei de 60 ani posteaza despre sex ce? E f bine, ca doar nu da in cap la nimeni.

| Frank51 a răspuns:

Da, lumea este superficială, dar cui îi pasă? happy

Mă bucur atât de mult de prezentul meu încât nu am timp să mă gândesc la alții.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă vei cădea în apă, e de vină apa că te îneacă, sau ești de vină tu, că nu știi să înoți?
Cam așa e și lumea în care trăiești.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă acum am luat-o razna... să nu citești istorie laughing. Eu nu știu din ce filme romantice vă luați impresiile despre trecut, dar înainte te căsătoreai pentru avere, statut, că așa vrea bunica, că te bârfește lumea în sat etc. Suntem bine la capitolul ăsta în prezent. Cu ce te deranjează pe tine că stă xuleasca cu unu de 60 de ani? Sau că o femeie de 60 de ani e interesată de sex? Efectiv ce aduce asta negativ în viața ta? Cum te afectează? Dar hai să îți zic un secret: multe femei sunt atrase de bărbați în vârstă. Nu poți să faci sex cu un om din ăsta și să nu fii atrasă măcar acolo puțin de el, efectiv te scârbește să îl atingi și mă îndoiesc că ar face asta doar pentru bani când există și tineri ținuți în puf, frumoși etc. Dacă o să zici ca daaa, lasă că unele sunt prostituate și o fac cu 20 pe noapte, du-te și vorbește cu una și întreab-o câte tipuri de droguri ia ca să poată să facă asta big grin

''Prieteni nici atat nu exista'' - eu am mulți prieteni și am cunoscut și mulți oameni care se plângeau că nu există prietenii. Am vrut să le dau o șansă crezând că sunt ei mai nenorocoși decât mine și au întâlnit oameni nepotriviți, dar adevărul e că nu știau să fie prieteni buni. Și ce dai, cam aia primești, de foarte multe ori. Nu e mereu vina altora.

Farmaciile foarte bine că există și că nu mai murim de la o durere de măsea. Cu casele de pariuri sunt de acord. Oamenii care vor să facă bani fără să muncească? Sunt prea puțini față de ăia care-și rup cârca pe 1500 lei sau departe de casă, asta mă doare mai mult.

Părerea mea e că ai enumerat niște stereotipuri de care m-am plictisit. E foarte neproductivă atitudinea asta dacă ai mai multe de 14 ani, mai ales că concentrată pe lucruri care nu te privesc deloc, cum e viața sexuală a nu știu cui. Dacă propuneai și o soluție pentru ele te felicitam, dar până la urmă de ce te-ai plâns tu... că oamenii sunt superficiali (cum au fost întotdeauna) și că fac ce vor (groaznic). Dacă vrei să vezi rahat în jurul tău, găsești cu găleata. Mie nu mi se pare normal să trăiești cu paranoia că toată lumea e malefică și îți vrea răul, but you do you. Zic, totuși, că există și lucruri bune și ți-ai face un bine dacă te-ai concentra pe ele.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Ideea e ca nici el nu e mai bun ca aia, în fapt suntem ipocriți cu toți și ascundem adevărul cu prețul vieți, suntem niște maimuțe tâmpite care cred ca universul a fost creat pentru noi și ca însemnat CV

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu sunt de părere că acorzi prea multa atentie răului din lume și nu suficientă binelui și frumosului. Încearcă să citești o carte bună, sa cânți la un instrument, sa asculti muzica care îti place si stai cu oamenii pe care îi îndrăgești.

Pe o pajiste vei gasi si flori si balegar. Nu mai bine ignori balegarul si alegi sa te uiti la flori?

| oglindasultanului a răspuns:

Asa "sufera" oamenii acum sau la nivel mai mare? Candva, eram in liceu, si purtam niste haine ieftine, veneau un cerc de tiganci bogate imbracate in piele din cap pana in picioare, ma asociau cu povesti despre vreun baiat, m-am simtti ca se legau baieti de mine pe strada de cand eram in generala, dar nu mai asa de "glume" cand ma vedeau, scandal, luat de mine. Asa vorbeau si ei despre mine, zicand ca-s nebuna, ca sufar de mine si de toate chestiile. Stateam logic, incremenita pe locul meu, ce sa faci cand ei se comporta in asemenea hal? Tu poti asa le zici ceva unora care se baga in seama cu cei "mai mari" ca sa se vaite ca nu-i bagi in seama? Oamenii invata, se baga in seama cum le permite situatia si capul, comportamentul se invata si este permis sa continue. De unde faceau niste "minori" bani de toate lucrurile alea nu am aflat, dar "jobul lor preferat" continua, si tot ce incercam in tineretea mea s-a sfarsit la mirarea existentei lor. Eu cred ca de vina sunt "sefii" care au puterea de a schimba situatia, si permit unele lucruri limitand altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu e treaba mea ce fac altii.

| Anyo1988 a răspuns:

Mai sa iti spun parerea mea sincera este o alegere pe care fiecare dintre noi o facem asa cum am spus mereu si voi spune pana mor " suntem ceea ce vrem sa fim " si ma refer la fiecare dintre noi in parte, daca vrei sa fii un prieten bun pentru prietenii tai nu te poate inpiedica nimeni sa faci asta, daca vrei sa fii om bun la fel, daca vrei sa fii om de onoare, sau om de cuvant sau orice altceva nu te poate oprii nimeni sa faci asta nu zice nimeni ca va fi usor sa fii om de omenie si asa mai departe insa este exact ca in vorba aia " alegi calea usoara sau calea cea dreapta " ( calea usoara fiind sa faci rau si numai lucruri care ii va ranii pe altii iar calea dreapta fiind sa alegi sa iti pastrezi omenia si sufletul curat ) asa cum am spus fiecare alegem ce vrem sa fim despre astea discut de altfel si pe vlogul meu de pe Youtube daca vrei poti cauta H-bike traffic si eu consider ca lumea o ia razna si imi doresc o lume mai buna si mai prietenoasa si mai pasnica insa din pacate slabe sanse ( insa asta nu ma opreste sa imi expun punctul de vedere in speranta ca mai sunt oameni care simt la fel ca mine ) bravo bun subiect

| scp3008 a răspuns:

Asta inseamna cultura estica. Gold-digger, sugar-daddy. Toate culturile au parti bune si parti rele. Dar cred ca tot e mai bine cand oamenii vorbesc de cele spuse mai sus, decat sa vorbeasca de cate genuri exista, si sa se declare gender-fluid, sau gender-binary (Da google search daca nu stii ce inseamna)

| RAY a răspuns (pentru scp3008):

De ce sunt rele?