| DenqOO a întrebat:

O alta intrebare supida despre covid. Dupa ce m-am programat sa fac vaccinul cineva mi-a zis ca pot sa fac covid de la vaccin. Este posbil?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu faci covid de la vaccin. Omul abereaza sau nu e capabil sa exprime ce are in cap...

Vaccinul poate provoca niste reactii adverse de scurta durata asemanatoare cu ele ale covidului gen febra, dureri musculare, dureri de cap, oboseala. Lucru de altfel normal dupa un astfel de vaccin.

| mgtow a răspuns:

Da au patit-o cateva cunostinte sa se reinfecteze

| DenqOO explică (pentru mgtow):

Si eu cunosc pe cineva care a refacut dupa 4 luni

| johnnny123 a răspuns:

Cati ani de medicina avea persoana care ti-a spus asta?

| ania a răspuns:

E posibil, tatal unui prieten de-al nostru de familie a facut o forma
destul de severa, fara spitalizare.

| Zuzu1991 a răspuns:

Persoana respectiva iti vrea "binele" sau e prina varf de teoria constipatiei...
daca ai putea face covid nu ar mai fi numit "vaccin"
chiar unele vaccinuri sunt classice (virusi morti care forteaza sistemul imunitar sa produca anticorpi)
si acum au aparut astea noi: numai ARN de virus, care se pare ca e indeajuns ca sa produca anticorpi

| Panamax a răspuns:

O fi coincidenta sau nu, am trei cunoscuti care s-au trezit cu Covid dupa prima doza.
Unul dintre ei povestea ca a tot asteptat sa-i treaca efectele advese dar a 7 zi a chemat ambulanta.Probabil era deja infectat, naiba stie.

| Legion7X a răspuns:

Nu poți lua covid, doar că mai răcești când este mediul mai rece frig, curent sau dacă sunt persoane răcite.

| Sara2 a răspuns:

E posibil, deoarece îți bagă o minipicătură de covid pentru a putea fi imunizat. Mulți s-au înbolnăvit de covid dupa primul vaccin.

| suntserios a răspuns (pentru Sara2):

S au vaccinat cateva sute de milioane de oameni deja in intreaga lume. Poti sa ne spui cati % din astia s au infectat dupa primul vaccin?

| DonEduardo a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele vaccinuri se baga bucati inactivate de virus sau bacterie dar in vaccinul pentru covid ai doar o bucata de arn si o proteina, adina nici macar nu e o parte din virus, e doar niste material genetic care nu face nimic in corpul uman

| Dintrebare a răspuns:

Vaccinul contine tulpini ale virusului care sunt inactivate, deci nu sunt infectioase. Asa ca nu te poti imbolnavi din cauza vaccinului.

| Laura162 a răspuns:

Nu e posibil.

Moderna si Pfizer sunt cu ARNm. Celula ta va sintetiza proteina S - doar proteina S, nu intreg virusul. ARNm e distrus dupa ce se sintetizeaza, nu ramane acolo si se tot repeta sinteza (si chiar de ar ramane, oricum sistemul tau imunitar va venea celula aia ca fiind invadata de virus si o va distruge).

AstraZeneca e viu atenuat, modificat astfel incat sa nu se reproduca. Efectiv i-au scos din materialul genetic gena aia care il face sa se tot inmulteasca si sa infecteze alte celule.

Deci e biologic imposibil sa faci covid de la vaccin. In schimb, poti avea efecte adverse precum oboseala, febra si dureri musculare, care apar si in cazul covidului si de acolo confuzia. De asemenea, e posibil sa te fi infectat inainte si sa nu fi avut inca simptome in momentul vaccinarii sau sa fi contactat virusul la centrul de vaccinare si, manifestandu-se dupa vaccinare, poate induce ideea ca vaccinul ti-a dat virusul.