| PringAloe a întrebat:

O persoana cumpara un test antigen rapid deoarece era curioasa sa vada ce rezultat are si ii da pozitiv, fara ca persona respectiva sa se simta rau, sau sa aiba orice alt tip de simptom, persoana respectiva cum trebuie sa procedeze? Trebuie sa anunte undeva?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

In mod normal da, trebuie sa anunte DSP sa faca test RT PCR, astfel incat sa aiba un rezultat oficial si adeverinta medicala in caz ca lucreaza, trebuie sa se autoizoleze.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine e sa suni la dsp si sa anunti.
va veni o ambulanta sa iti faca un pcr dac anul vrei sa platesti tu un test facut mai repede. Vei fi luat in evidenta, vei primi decizia de carantinare pe baza careia vei putea lua concediu medical / scutire la scoala samd.

apoi sa iti anunti medicul de familie sa iti dea un tratament in caz de nevoie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa sune la DSP.

| Yuoia a răspuns:

Poate fi bolnava fara simptome. Trebuie sa anunte DSP-ul ca sa i se faca un test PCR. Apoi izolare si tot tacamul.

| Lamasanu a răspuns:

Tu ești persoana aia?

| St3fan2022 a răspuns:

Ar trebui sa mai cumpere 2 buc si sa vada ce iese.