| AlexDorinel a întrebat:

O sa creasca cazuri de coronavirus dupa 4 mai cand incepe scoala? anul trecut asa a fost, dupa 15 mai a inceput sa creasca (si anul trecut nu erau scolile deschise)

Eu sper sa creasca sa stau acasa.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Incidența este controlată, crește și scade când e nevoie, nu este dependentă de cazurile reale. De fapt incidența reală este mult mai mare, sau mult mai mică decât cea declarată, aș tinde să spun că este mult mai mare.

Așadar, dacă se va întâmpla ca și până acum, incidența va scădea înaintea unei sărbători, pana la un prag agreabil de către oameni, apoi va crește cât dorește guvernul.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Ai si dovezi care sa sustina acuzatiile? Sau vorbe in vant?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Da.
1 Incidența este constantă continuu, chestie imposibilă în mod normal și natural.
2 Se nimerește de fiecare dată la sărbători să scadă fix atât cât să se liniștească lumea.
3 Eu nu cred în astfel de coincidențe, e părerea mea nu trebuie să fi de acord.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Cum spanac sa fie incidenta constantă? In B era vreo 7 acum 3 sapt si acum e 4. In Timisoara a fost 12 acum e 2...cum adica constanta?

Mai ții minte Paștele trecut cand nu putem iesi nici din casa. Si ce daca a scazut acum de sarbatori? Nu e nicio restrictie scoasa.

Nu e nicio concidenta...
Nu e vorba ca sunt sau nu de accord. Doar ca atunci cand faci acuzatii le sustii cu dovezi. Nu zici ceva si aia e.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Este constantă, adică mult prea stabilă. Niciodată nu a fluctuat, ori a crescut foarte tare ori a scăzut. Fac acuzații pe care le cred din logica mea, care par logice, nu înseamnă că așa și este. Nu susțin cu tărie ce zic, este doar conversație, dacă tu crezi că totul pare normal eu n-am nimic împotrivă, dar eu nu pot să accept coincidențe.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Incidenta e calculata mereu raporata la ultimele 14 zile. Nu are cum sa creasca sau sa scadă brusc de aia e stabila. Pentru ca e o medie pe un timp indelungat.
Si atunci cand creste se iau masuri si de aia scade in urmatoarele 14 zile.

Asta e logica cifrei aleaia.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Corect. Dar niciodată nu a fluctuat. Prin fluctuație mă refer să scadă și să crească consecutiv. Eu știu că în mod natural nimic nu este atât de stabil, chiar dacă e o medie. Media e calculată în ziua x, în ziua y poate să scadă sau să crească, ceea ce nu s-a întâmplat niciodată. La asta mă refer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incepe nicio școală.

Răspuns utilizator avertizat