| SpEeD54454 a întrebat:

O sa va faceti vaccinul anti-covid?
Dacă da argumentați.
Dacă nu argumentați.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil ca il voi face candva. Nu sunt in nicio grupa prioritara, dar peste vreun an probabil ca il voi face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Superb cum s-au adunat toți specialiștii epidemiologi, microbiologi, doctori cu ani de experiență sa isi dea cu parerea despre vaccin la intrebarea ta. Toti unul si unul se pricep

| Adry05 a răspuns:

Nu știu încă. n-aș prea vrea un vaccin făcut în atât de puțin timp și cu atât de puțin timp de testare

| Mosotti a răspuns:

Normal ca o sa-l fac, argumentul este ca vreau sa nu mai fiu in pericol sa iau virusul.

Iar cine zice ca vaccinul e prost, periculos, zice aiurea, ca gramada de cercetatori, specialisti in virusologie s-au ocupat si au testat si in faza trei, deci este okey.
De ex Israel a comandat 1, 5 milioane de doze din Rusia, aia nici faza trei nu au parcurs-o de testare.
Evreii stiam eu ca nu dau bani cu una cu doua, ei dau bani greu, deci am incredere in ei, au testat si aia si deci e okey.

Nu se putea astepta 7 ani, ca murim dracu pana atunci. Se poate si mai repede sa iasa bine cu stiinta, inteligenta si perseverenta.

| SpEeD54454 explică (pentru Mosotti):

Dar vezi ca ăștia care au făcut vaccinul au zis ca persoanele vaccinat vor putea transmite virusullaughing
Asa ca nu ii vad rostul acestui vaccin

| Mosotti a răspuns (pentru SpEeD54454):

Cum nu vezi rostul? Pai cine te pune sa nu-l faci si tu? Daca nu-l faci, sa fi sanatos, macar eu sunt protejat.
Are rol pentru cine-l face, cine nu vrea, e riscul lui.

| SpEeD54454 explică (pentru Mosotti):

Ok
Treaba ta

| Mosotti a răspuns (pentru SpEeD54454):

Pai din moment ce eu sunt protejat, ce mai conteaza ca transmit virusul? Ce-s eu de vina ca alalalt nu se vaccineaza?! De ce zici ca pentru mine care m-as vaccina nu e util?

| LPCTSTR a răspuns:

Mai bine vaccinat decât intubat!

| ania a răspuns:

NU, am avut deja covid. am văzut multe efecte secundare grave de la vaccinuri.Soțul meu aproape a murit în urma unui vaccin, fiica unor cunoștinte care până la 1 an a fist un copil obișnuit, care deja umbla, la 5 ani era o legumă, era paralizată, nu umbla nu vorbea și după ce am cunoscut-o nici pe băieții mei mai mici nu i-am vaccinat deși pe primii 1 copii i=am vaccinat, Am observat că cei nevaccinți au o imunitate mult mai bună, pe cel mic de 3 ani încă nu l-a consultat dostorul de la ieșirea din spital după naștere.Cei mari aproapte toată iarna, o săptămână pe lună erau pe antibiotice.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Sa zicem ca un milion de romani vor refuza vaccinarea. Ei bine, alt milion de romani care d-abia asteapta le vor lua locul la coada. Si-asa statul roman nu va avea prea curand suficiente doze de vaccin pentru toti cei care doresc vaccinarea.

Statul nu poate sili lumea sa se vaccineze. Pentru asta ar trebui sa aiba 40 milioane doze de vaccin, ceea ce cred ca nu va avea. Vaccinarea e un privilegiu, nu o obligatie.

| ania a răspuns (pentru doctorandus):

Sper să fie un privilegiu nu o obligație

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Nu cred ca statul roman are bani de 40 milioane de doze de vaccin, in orice caz nu inainte de sfarsitul anului 2021.

| Digikey a răspuns:

In niciun caz.
Am avut covid luna trecuta.8 luni sunt ok.

| SLexuS a răspuns:

Normal ca nu, in primul rand este un vaccin facut pe graba, care alte vaccinuri le lua ani de zile sa-l faca, pana la urma care sunt efectele secundare de nu spune nici unul.
Iar faza cu cipul mi se pare o prostie care multi o si cred, inca nu am ajuns la acea tehnologie, si sa puna chip la jumate din planeta este mult, asa ca ideea cu chipul este o prostie.

| SpEeD54454 explică (pentru SLexuS):

Da
Si daca vaccinul asta ar fi asa de sigur cum declara Werner atunci de ce producătorul vaccinului nu răspunde pentru efectele adverse
El a spus că dacă vaccinul nu a fi bun si daca o sa se îmbolnăvesc oamenii din cauza vaccinului el nu răspunde

| Rovana17 a răspuns:

Nu, nu știu cât de sigur e, nu am încredere că într-un timp atât de scurt s-a găsit un vaccin. Ar trebui să ne gândim la viitorul nostru, pe viitor sigur o să creeze probleme. Sincer nu susțin vaccinarea nimănui, nu e sigură

| GCV a răspuns:

Eu nu mi-aș face pentru ca poate sa îți facă mai mult rău și trebuie sa îți facă și 2

| LPCTSTR a răspuns (pentru GCV):

2-ti fac daca mergi pe varianta 2 de vaccin.
Daca tie-ti poate face atat de mult rau, de ce nu ne explici si noua, logic si chimic, cum ar „face mai mult rau" vaccinul.

| MateiFortnite72 a răspuns:

E plin de nanoboţi dacă faci vacin d-ăla ascultaţi la mine

| suntserios a răspuns (pentru MateiFortnite72):

Cip de la bill Geiț