| MZc a întrebat:

Oare cat o sa mai dureze pandemia asta in România? Unii zic ca se va domoli cand se încălzește vremea. Altii zic ca poate sa dureze si tot anul. sad
Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeva luni bune. Uite ca sunt cazuri destule si prin America Latina unde deja e cald...

| Justme32 a răspuns:

Depinde unde în lume. La noi o să ne ţină în case până în august

| MZc explică (pentru Justme32):

Da, in România ma refeream. Am uitat sa mentionez.

| Justme32 a răspuns (pentru MZc):

Minim luna august maxim în martie 2021

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoria cu caldura e demontata de faptul ca epidemie exista si in tarile cu vreme calda. La noi daca se atunge varful in jumatatea lui aprilie macar 2 luni dupa trebuie sa avem restrictii

| Digikey a răspuns:

Eu mi-am cumparat brad de Craciun ca sa fiu sigur.

| eusebiu27 a răspuns:

Dupa parerea mea ced ca cazurile in Romania or sa creasca oricum si cu carantina si fara, iar izolarea pe care o fac ei e benfica pe termen scurt in perioada asta trebuie stransa populatia bolnava persoanele iesite din afara in carantina sau la domiciliu pazit pentru a nu incalca regulile varstinici protejati si interzisa libera circulatie total, iar restul populatiei testata si orasele dezinfectate la greu si dat drumu la activitatea economica pentru ca asa vom muri de foame in scrut timp. Izolarea totala nu e buna pe termen lung a spus-o si OMS

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Abia a început.

| DanielDanny a răspuns:

În China au mai scăpat pentru că au fost mobilizați si a respectat toată lumea ce li s-a spus...
La noi, of Doamne, se urca un tampit lângă tine (cand doar sunt locuri destule în tot autobuzu) si începe să tuseasca, sa se scobeasca în nas, să vorbească la telefon si sa gesticuleze din mâini ca o maimuță... da, chiar s-a întâmplat asta!
Deci la mintea romanului, chiar nu ști la ce sa te aștepți si cat va dura!

| Adry05 a răspuns:

Eu cred că până în iunie-iulie, mă îndoiesc tare că o să dureze până la anul, aia deja e exagerat.

| Adry05 a răspuns (pentru DanielDanny):

De aia ne-au și pus restricții despre ieșit în sptații aglomerate și mijloace de transport

| DuckDodgers0 a răspuns:

Depinde doar de noi, daca stam cuminti in case sau nu

| Simpatic a răspuns:

Nu avem de unde sa stim, dar usor nu va fi, mai ales cu needucatii care nu inteleg sa stea in casa si cu toti sclavetii din afara care s-au vazut prinsi acolo si acum vin aici ca altceva nu au ce sa faca.
Mortii lor de chinezoi imputiti si ale lor experimente, ei ar trebui sa fie trasi la raspundere cum au fost judecati nazistii la procesul de la Nürnberg!

| RoseWerthner a răspuns (pentru DanielDanny):

Pe quora un chinez a spus că suntem mințiți și că mai bine de 80% din chinezi sunt infectați. Dacă el minte atunci și eu.
La faza cu autobuzul este foarte adevărat, din pacate, am pățit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca o sa dureze pana prin mai.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Un medic din Corea de Sud a dat un interviu la Digi24 si estima ca va dura pana in iulie-august si va revenii in noiembrie-decembrie ca orice gripa. Mai spunea ca singura soluție sa nu luam virusul este protejarea cu masca, ochelari, mănuși. Virusul poate pătrunde in organism numai la nivelul mucoaselor nas, gura, ochi. Prin urechi nu, prin piele nu.