| AlexDorinel a întrebat:

Parere despre noile tulpini de coronavirus(marea Britanie,Africa de Sud, Nigeria).

Eu zic ca o sa ajungem la jumate de miliard lejer pana în vara

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi, acum sa descoperit si vaccinul o sa ne vaccinam si va fi bine, nu va intunecati mintilie cu negativitati de astea

| IubescIarna755 a răspuns (pentru RAY):

Iti donez și doza meawinking

| darrio2007 a răspuns:

Pesimistule!

| Frank51 a răspuns:

Bet 100$ pe imunizare.

| PainTech a răspuns:

Mass media e extrem de "receptivă" la orice noutate despre covid. Bă chiar apăruseră la un moment știri despre virus complet nou in China.

Se exagerează destul de tare. Poate reușim să mai limitam răspândirea in anul viitor, până la limite normale.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Mama a avut covid acum in decembrie. Pe la sfarsitul lui noiembrie i-au aparut primele simptome. A iesit pozitiv testul, dupa 2 saptamani s-a vindecat. Iar acum iar i-au aparut simptome. Lucreaza si in domeniul medical si probabil a luat alta tulpina.
Eu am avut odata cu ea si am ramas si acum cu o tuse care nu mai trece cu nimic.
Puteti sa spuneti ca bat campii dar virusul asta e parsiv, nu stiu ce se urmareste dar e din ce in ce mai rau. Sunt oameni care se imbolnavesc grav, altii mor si nu vorbesc doar din auzite. Nu stiu ce se urmareste cu toata pandemia asta. Nu voiam sa ajung ca Olivia Steer dar sunt medici care spun ca acel vaccin poate face mai mult rau decat bine. Nu pe moment, ci peste cativa ani. Si toti vom fi obligati sa il facem. Chiar daca ni se spune ca nu e obligatoriu, peste cateva luni nu o sa te lase sa intri nici la magazin fara vaccin deci tot esti fortat.

| RAY a răspuns (pentru Furnicuta000):

E un vaccin care contine un virus inactiv, ce sa patesti, poate niste simpome de scurta durata ameteli, vomituri si atat

| Furnicuta000 a răspuns (pentru RAY):

Si crezi ca vaccinul ala iti ofera imunitate pe viata?

| RAY a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu nu cred in nimic, nu stiu, ipotetic vorbind poate pentru 6 luni sau 12.

| romeo78 a răspuns:

Pentru cui îi place istoria, ar fi bine să studieze despre vechile epidemii, perioada în care au fost active, numărul de victime și altele.
Problema actuală este că această pandemie sanitară a ieșit din zona superstițiilor și a intrat în zona inteligentă. A dezvoltării cercetării și evoluției de descoperire mai rapidă a formelor virusului, decât în cazul pandemiilor trecute.
La gripa spaniolă, în epoca respectivă, 10 ani a durat identificarea tuturor formelor de evoluție a virusului gripei spaniole și crearea unui vaccin eficient!