| Mihaela2022 a întrebat:

Parinții mei au adus covidul când s-au intors de la munte, eu am luat virusul în schimb sora mea nu.
Având probleme cardiace şi suferind de astm eu am ajuns la spital şi sora mea m-a sunat şi râdea in hohote.
Am probleme de inimă şi cu astmul, sora mea e sănătoasă tun şi tot ea e aia rea.
De ce nu a luat ea virusul şi a trebuit sa-l iau eu care sunt bolnavă?
Am rămas cu probleme grave după covid.
Cine e vinovat pentru asta? Aveam şanse sa ma protejez?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ufff l-ai luat tu, tocmai pentru ca ai un sistem imunitar slabit, fiind bolnava.
Dar ce ce nu te-ai vaccinat, ca sa fii protejata impotriva virusului?

| sierra1 a răspuns:

Ești vaccinată?

| ania a răspuns:

Ia laptisor de matca pentru refacerea plamanilor.

| AC4S4 a răspuns:

Probabil sora ta nu este in categorie de risc.

Pentru cei mai multi oameni vaccinarea se face numai ca sa poti intra in institutiile care cer certificat. Consider ca vaccinarea este mult mai benefica in cazul tau, daca stii ca ai probleme de inima si astm.

| AnemonaP a răspuns:

Da, aveai șanse. Dacă te vaccinai happy tocmai l-ai luat pentru ca aveai imunitatea scăzută.

| CIaudiu a răspuns:

"Cine e vinovat pentru asta? Aveam şanse sa ma protejez?" Tu pentru ca nu te-ai vaccinat!

| SingleForOne a răspuns:

Indiferent cat de suparata esti, virusul se duce dupe cei care au sanatatea afectata, indiferent cat de rai sunt altii. Singura solutie era vaccinul, avand in vedere ca in familie, de obicei, nu se respecta regulile de igiena 100%, distantare sociala, gravitatea problemei virusului, etc. Vinovati, in principal, sunt parintii tai, pentru ca trateaza problema cu lejeritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai sanse, nu ai ce sa faci. Doar sa stai departe de oameni care te trag in jos cum e familia ta. Si frate-miu a avut covid si restul nu am luat de la el dar a fost doar noroc

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce raspuns este asta?
Parca cine ia virusul e bucuros si mai ales este bucuros ca infecteaza la randul lui pe altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu s-a infectat sora ta? Păi nu știi că "iarba rea nu piere?" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi și la stimabila de mai sus "Da, aveai șanse. Dacă te vaccinai  tocmai l-ai luat pentru ca aveai imunitatea scăzută.laughing". Practic vaccinul nu te face imun virusului, doar sa nu faci o forma grava în urma infecției covid. Practic și vaccinat fiind tu poți da virus altora.

Răspuns utilizator avertizat