| Justme32 a întrebat:

Paștele catolic e în 12. Pensia intră în 13 respectiv 14. Se dau mai repede pensiile anul ăsta datorită Covid, pe card ca oamenii să aibă timp să-și facă cumpărături pentru ambele Paște?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Întâmplător, am auzit că s-ar putea să intre mai devreme pensiile pe card, cred că și cele cash. Oricum, vor intra în zilele de joi, vineri, înainte de Paștele Catolic, datorită faptului că există mulți pensionari catolici.
Iar, referitor la răutățile unora, nu îi băgați în seamă, căci oricum, ei probabil se cred în occident, unde poți trăi din pensia unui pensionar. Ori fi din cei rupți de realitatea din România, unde 90% din pensionari, dacă nu au un sprijin, la sfârșitul lunii, nici nu mai au bani și cumpără poate pe datorie sau se împrumută!
Felicitări pentru că aveți grijă de părinți!

| Justme32 explică (pentru romeo78):

Uite, ăsta e un răspuns sincer, mi-ai confirmat ceea ce bănuiam și ai fost și decent. Mulțumesc!

| romeo78 a răspuns (pentru Justme32):

Cu plăcere, suntem în aceeași situație, de aceea v-am înțeles!

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce paste mai omule?
Anul asta este CARANTINA, deci NU SE FACE nici un Paste!
Toata lumea sta la el acasa, in carantina.

| Justme32 explică (pentru Violleta2022):

Răspunsul tău e nefolositor. Ai mei au pensia pe card. Nu se dau pensiile mai repede?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Justme32):

Nu stiu, nu sunt de la Guvern sa pot schimba plata pensiilor!

| JicaContra a răspuns (pentru Violleta2022):

Vrei sa spui NU SE MERGE LA BISERICA (sau in biserica)... FIZIC
NU ca nu se tine Pastele, ASTA E O ABERATIE... **ABSOLUTA**
nu sunt religios, dar imi dau seama la modul CATEGORIC ca ce spui tu e pe dinafara, TOTAL

| Justme32 explică (pentru JicaContra):

Și pe mine m-a șocat răspunsul ei. Clar nu mergem la biserică dar ouă roșii tot putem face și un jambon și o șunculiţă, o fripturică, niște mititei la tigaie sau chiar grătar pe balcon

| JicaContra a răspuns (pentru Justme32):

Clar, in conditiile actuale orice crestin CU MINTEA LA CAP o sa stea acasa si o sa se puna in genunchi in fata slujbei de la televizor

altfel esti cel putin iresponsabil (ca sa nu spun ceva MULT mai urat/rau)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se dau mai repede.

| Justme32 explică (pentru sadrian46):

De unde știi? Ai vreo sursă oficială?

| sadrian46 a răspuns (pentru Justme32):

Pe surse. Oricum, de Paști ce vei face? Nimic. Că nu e voie. Slujba de la Vatican online ( Acum câteva zile Papa a binecuvântat o piață goală) și cea de al Mitropolie teș. Pui o lumânare pe balcon și cânți Hrisota a înviat și nu s-a virusat.

| Justme32 explică (pentru sadrian46):

De Paști trebuie să avem mâncare, cum ai zis tu pe balcon o lumânare dar trebuie să fie pe masă ouă roșii. Mă doare fix undeva pe papă lapte

| sadrian46 a răspuns (pentru Justme32):

Te duci la magazin, cumperi și vopsești. Iar Papa trebuie respectat, el conduce ceva biliarde de catolici, mai mult ca orice alt prelat religios. Este cea mai mare comunitate de pe tot mapamondul, e globalist.

| Justme32 explică (pentru sadrian46):

Mda un sfert la sută din ei pedofili care în Olanda și castrau victimele violului

| Fatamuntilor a răspuns:

Tot timpul inaintea sarbatorilor pensiile au intrat mai repede!
In conditiile date sunt sigura ca se vor gasi solutii pentru a multumi toata lumea!

| Justme32 explică (pentru Fatamuntilor):

Sunt mulțumit happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Justme32):

Pastele nu va fi la fel ca in anii precedenti, dar il vom sarbatori cu siguranta!
Slujbele vor fi trasmise la TV sau online!

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru pensionarii care locuiesc la tara si le intra pensia in Cont nu contează când va intra, deoarece nu li se permite sa meargă la oras la Banca, si nici cu ce fiindca microbuzul nu mai circula. Si nu toți au card sau copii care să-i ajute.

| Justme32 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Au permisia de a părăsi locuința să meargă la bancă pentru că e în scop profesional agricol

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Justme32):

Banca e la o distanta de 20 km. Nu li se permite. Nu au nici cu ce, nici mașină proprie, nici microbuz. Mașinile care circula pe șosele nu mai iau pe nimeni din cei care așteaptă o "ocazie". Fiecare se păzește nu numai de viruși ci si de amenda. Sa speram ca nu va ținea mult restricțiile. Si mai mult ca nu vom fi contaminați cu coronavirusul.

| JicaContra a răspuns:

"Paștele catolic e în 12" m-ai pierdut... din cate stiu eu Papa (de la Roma) a cerut SI A OBTINUT ca pastele sa fie in aceeasi duminica pentru TOATE (toate, toate, TOATE) bisericile crestine... otodoxe, catolice, baptiste, martorii lu' Yehova, WHATEVAH!

deci, data viitoare spui paste SI ATAT!