| Girly97 a întrebat:

Persoanele vaccinate mai sunt obligate sa stea 14 zile in carantina daca intra in contact cu o persoana confirmata pozitiv?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vaccinul cu doua doze deja e inutil în Franța și astfel a treia doza e obligatorie, 86% din cei care mor au 3 boli grave, și uite asa încrederea se pierde, vor apărea noi tulpini mereu, vaccinuri noi, deși vaccinul nu îți oferă protecție, întri în carantina ba mai mult eu îți pot da covid fiind vaccinat

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Azi la ora 20 este singur acasa pe antena 1 prima serie

| Mirel4412 a răspuns:

Persoanele vaccinate pot primi virusul, dar foarte rar fac forma grava. Deci da, stai in carantina vaccinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, toata lumea sta in izolare. Fiecare suna la dsp pentru el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Am avut prieteni de familie depistați pozitivi, ea vaccinată și el nu. Ea umbla pe străzi, el stătea în izolare.

| Anuket a răspuns:

Se zicea că persoanele vaccinate nu reprezintă un contact direct(de la secretară știu), dar mai bine întrebi ori pe medicul de familie ori dacă e vorba de locul de muncă șeful sau secretara.

Răspuns utilizator avertizat
| meli120 a răspuns:

Nu esti obligat, de fapt nici nu e justificat sa stai. Trebuie sa te prezinti la servici( daca lucrezi )pana esti confirmata si tu pozitiv.
Asa a fost si cazul meu, toti in casa aveau si eu am fost ultima care a facut.