| Mihaela2023 a întrebat:

Pneumonia făcută de coronavirus se poate trata? Va rog sa-mi dați cat mai multe răspunsuri

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate trata ca orice alta pneumonie.
Din pacate tratamentul medicamentos este de 1 luna de zile, dar recuperarea este de 6 luni.
Hrana sanataosa si multa odihna la pat, sunt vitale recuperarii.
sanatate maxima!

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

Esti sigura ca intr-o lună nu voi mai avea pneumonie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Pneumonia se trateaza cu antibiotice puternice si diverse vitamine care este preferabil sa-ti fie introduse pe cale venoasa.
Nimeni nu poate sa-ti garanteze ca penumonia pe care o ai tu, nu-ti lasa sechele pe termen lung, pentru ca nu se stie cat de mult ai fost afectata, de aceea esti tinuta in spital, ca sa te puna pe picioare.
Penumonia este o boala foarte serioasa si grava, care netratata poate duce la cancer pulmonar si moarte.
Recuperarea dupa o pneumonie dureaza intre 6 si 12 luni, unde nu ai voie efort fizic, nu ai voie sa fumezi, nu ai voie sa stai in incaperi sau langa persoana care fumeaza, fiindca boala continua sa evolueze, fiindca plamanii tai sunt acum afectati.

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

Te rog sa-mi raspunzi daca e să fac cancer la plămâni se face imediat, sau peste câțiva ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Cancerul la plamani se face in multi ani de o boala a plamanilor care a fost netrata sau incomplet tratata.
Nu-i cazul la tine, pentru ca esti in spital si te trateaza de penumonie, deci RABDARE sa iesi cat de cat vindecata din spital, ca sa nu ai complicatii mai tarziu.
O boala a plamanilor netratata corect ar putea evolua spre TBC sau cancer de plamani daca: tu fumezi sau vapezi (fumat activ), ori daca stai langa cineva care fumeaza, ori intr-o incapere in care altul sau altii fumeaza, inhaland aceeasi cantitate de fum (fumat pasiv).
Cand mergi acasa, ai mare grija sa te odihnesti, dormind orele de noapte in special, unde anumiti hormoni ajuta la refacerea organelor afectate.
Mananca sanatos numai mancare gatita in casa si intre mese; multe fructe proaspete. Aparent cei bolnavi de plamani sunt sfatuiti sa manace foarte sanatos si constistent, ca sa se refaca plamanii rapid.
Intreaba medicul!

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

La spital cat timp ma tine? Dacă am pneumonie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Depinde de cat decide medicul care te trateaza, in functie de analizele saptamanale.

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

Si testul covid se face la sfârșit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Nu stiu

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

Dacă analizele se fac săptămânal e posibil ca sa iasă bune data viitoare? La doar o săptămână?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Da, analizele ar putea iesii mai bine, dar tot nu înseamna ca esti "complet vindecata".
Nu inteleg totusi de ce atata graba?
Cand ai o problema grava de sanatate iar medicul insista sa ramai in spital, de ce iti bati joc de unicul om care te poate ajuta cu sanatatea, acum?
Stai acolo pana in ziua cand iti spune medicul sa pleci acasa, fiindca doar el este in masura sa te consulte si sa decida daca pleci ameliorata sau nu. Vindecarea se produce timp, putand dura intre 6 si 12 luni, acasa, cu odihna multa si hrana sanatoasa.

| Mihaela2023 explică (pentru Violleta2022):

Mai am o intrebare, te rog. Dacă nu mai am ameteli si nici greață si am început sa ma simt mai bine înseamnă ca virusul nu mai este în organism? Sau este dar nu își mai face efectul ca la inceput?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Din pacate, virusul va fi intotdeauna in corpul tau, pana la moarte, si va fi intotdeauna detecatabil la anlizele medicale, dar nu va mai fii activ, ceea ce este un lucru foarte bun, daca acum il vindeci.

| Simpatic a răspuns:

Normal ca se poate trata chiar se vindeca.
Chiar covidul da o forma de pneumonie sa ii zicem raceala la plamani care tratata corespunzator se vindeca cum trebuie.
Aici nu vorbim de cei care sunt asimptomatici, la aia nu stiu cum se manifesta boala si cum sta treaba.
Iti faci prea multe probleme din cate stim deja esti in spital si esti pe maini bune.
Ai o stare prea de agitatie din toate intrebarile pe care le pui.
ti-am mai spus sa ai rabdare si te vei face bine incet dar sigur!
Nu uita ca multi nu au fost asa de norocosi, multi au murit de covid asa ca cei care sunteti internati si beneficiati de tratament si sunteti in stare buna de sanatate chiar si cu acest virus, ai motive sa fii fericita, pentru ca in curand o sa fii vindecata.

| Mihaela2023 explică (pentru Simpatic):

Multumesc pentru incurajare. In cât timp crezi ca o sa ma vindec? Dacă am inceput sa am simptome încă de pe 22 martie

| Simpatic a răspuns (pentru Mihaela2023):

Ca regula nescrisa in 14 zile de la data infectarii, plus minus cateva zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci un film la plamani si niste analize. Nu prea ai ce sa faci decat sa iei vitamine si sa mananci bine. Poti sa iti revii dar depinde de ce a fost afectat. Unora nu le-a revenit mirosul, altii au reusit sa isi recapete capacitatea pulmonara. Daca e doar inflamatie atunci trece, daca e fibroza sau leziuni pulmonare si alea trec dar daca mor celulele atunci alea nu le mai repari

| Mihaela2023 explică (pentru anonim_4396):

Am facut pneumonie de la covid. In cât timp crezi ca o sa-mi treacă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Pneumonia e inflamatia plamanilor, nu ti s-a spus ce daune ai de aceea trebuie mers la pneumolog

| Mihaela2023 explică (pentru anonim_4396):

Am cateva leziuni de la covid, mi-au spus sa stau internată pana ma tratez. Tu nu stii cat durează tratarea plamanilor? O sa mai stau o luna? Sau o săptămână?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela2023):

Te tine o saptamana probabil. De trecut nu stiu cand iti va trece

| Mihaela2023 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fie cum zici tu ca îmi e greu in spital. E mizerie deplină și frig pe deasupra