| Alex8882 a întrebat:

Pot merge sā-mi fac testul Covid-19 in timp ce sunt in carantinā?
M am intors azi din Olanda si as vrea sa ma intorc mai devreme de 14 zile inapoi.
Am auzit cā daca faci testul Covid in a 8a zi de carantina, in a 10a zi ma pot intoarce inapoi in strainatate.
Va rog sa ma lamuriti!
Dau fundā!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca esti in carantina n-ai voie sa iesi din casa. Amenda este foarte mare sau chiar dosar penal pentru zadarnicire combatere Coronavirus.

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, asa sunt sfatuiti multi sa faca. Dar nici eu nu inteleg cum sa mergi sa faci testul daca trebuie sa stai in izolare. Ca nici ambulanta care face teste nu cred ca poti sa o chemi daca nu ai simptome.