| gemeni6226 a întrebat:

Pot sa ma duc la mama o data pe saptamana, mama avand peste 80 de ani si stand in acelasi oras cu mine daca port cu mine foaia de declaratie pe propria raspundere ca merg sa ingrijesc un batran?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Te poti duce si in fiecare zi. Doar ca trebuie sa-ti faci declaratia de fiecare data cand mergi pentru ca trebuie datata si trecuta si perioada orara in care faci deplasarea.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti daca ai declaratia, dar indicat ar fi sa pastrezi distanta de ea...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti merge, este un motiv intemeiat.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca poti! Dar cum va dura, poate e mai bine sa o iei la tine sau sa te duci sa stai cu ea.

| Freya1 a răspuns:

Da poti, nu este nici o problema.Ba din contra, pentru ca mama ta sa nu iasa pe drum fiind foarte in varsta chiar e indicat sa o vizitezi.

| Wr3nch a răspuns:

Da,

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, ai pe modelul de declarație, unul dintre puncte: asistența persoanelor în vârstă.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai acea foaie, permisul de ieșire completat nu vei avea probleme, doar dacă nu o ai asupra ta, vei acea. La fiecare ieșire din casă trebuie completată.

| Sandor12921 a răspuns:

Da, doar așa poți sa mergi, și eu sunt cumva in aceeasi situație, am fost și oprit de câteva ori dar e totul ok