| Salisa a întrebat:

Prietena mea s-a întors din Anglia și este în carantină de 7 zile. Ideea este ca ea maine trebuie să se întoarcă pentru ca se da lockdown și după nu o poată să plece. Întrebarea este dacă poate totuși sa iasa din țară. Precizez nu are covid și nici simptome.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru ca se da lockdown și după nu o poată să plece.
Cine a spus asta? Unde se dă, aici sau acolo?

| zilog a răspuns:

Depinde cate ore a stat in Romania daca a stat doar 24 ore poate sa plece in Anglia

Oricum o baga in cantarida cand ajunge 14 zile

| zilog a răspuns:

Din carantina din Anglia ai voie sa pleci la aeroport dar romanii sunt mai chitrosi si nu cred ca o sa o lase sa iasa din casa in carantina exista acest nr de telefon pentru informatii

| AndreiAndreiP a răspuns:

Ar fi trebuit sa faca testul Covid in UK, inainte dea pleca in tara. Acum ar putea merge la doctorul de familie sa ii dea o adeverinta pentru a avea dovada ca nu are Covid. Ea trebuie sa mearga la aeroport si sunt sanse mari sa nu o intrebe nimic si sa treaca pur si simplu, dupa ce ajunge in UK nu mai are nici o treaba cu faptul ca ar fi trebuit sa stea in carantina in tara.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AndreiAndreiP):

1. Nu exista adeverinta data de medicul de familie ca nu ai covid.
2. Daca e in carantina/izolare, nu are ce cauta sa mearga la medicul de familie.