| Yee a întrebat:

Prieteni, îmi e putin frica. Recent am fost răcit (nu am tușit și nici nu am avut febra, iar de respirat nu am avut probleme), răceală mi-a trecut dar nu pot sa simt nici un fel de miros, doar gustul alimentelor. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Cel mai bine si recomandat pentru sanatatea ta este sa te prezinti la un consult specializat, a unui medic. Vorbeste cu medicul tau de familie si va stii cum sa procedezewinking.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca erai racit nu simteai nimic, nici macar gustul alimentelor. Nu ai fost racit.

| Yee explică (pentru darrio2007):

Gustul l-am simțit, dar nu mirosul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic.

| Yee explică (pentru sadrian46):

De ce nimic?

| RoCkKiD a răspuns:

Sa suni la medicul de familie si sa te izolezi la domiciiu. Pierderea gustului/mirosului sunt simptome de covid.

Vezi ca iti zice si respecta instructiunile, pana atunci stai in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N ai ma nimic stai dq linistit

| Michaeel a răspuns:

Principalele simptome sunt febra mare, tuse seaca nu doar ca tușesti. Oboseala și aia cu miros și gust mi se par mai mult adăugate de la ei ca omul normal ca e obosit după o zi de munca sau dacă nu a dormit bine. Când ești racit e normal sa nu poți respira normal fiindcă ai nasul înfundat. Și eu sunt răcit și i-au zilnic pastile ca s-a schimbat temperatura și e răcoare, și la fel ca tine disperam prin casa ca am covid. Dacă îți e asa frica mergi sa faci un test de covid straight face

| Elelei a răspuns:

Daca nu simti (doar) mirosul, s-ar putea sa fie efectul racelii, s-ar putea sa ai sinuzita. Mergi la medicul de familie si te va ajuta.

| Yee explică (pentru Elelei):

Pot sa respir cat de cat, dar oricât de mult aer trag in piept nu simt nici un miros.

| Michaeel a răspuns (pentru Yee):

Pai normal domne ca aerul n-are miros, plus esti racit.

| Yee explică (pentru Michaeel):

Nici cafeaua nu are miros pentru mine, nici parfumul, nici oricealtceva. Unde pot oare sa fac un test rapid?

| Elelei a răspuns (pentru Yee):

Te duci la urgente si spui ca ai simptome de...

| Michaeel a răspuns (pentru Yee):

Mergi la spital, asa cum a spus Elelei.