| AlexDorinel a întrebat:

Pro/contra sa si plătească pacienții internarea în spital în caz ca necesita spitalizare?( de covid vorbesc)

Asa vor aia de la PNL. Acum m-am uitat pe net si zice ca statu plătește 4500 lei pe zi pentru o zi in spital.

Vi se pare normal sa plătim noi 1000 euro pe zi în caz ca avem covid?

Nu orice om își permite sa plătească asa mulți bani.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
32 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Vaccinul e gratuit.

| Mosotti a răspuns:

Da, pentru nevaccinati e corect, de ce nu te vaccinezi ar fi intrebarea, daca tot n-ai bani de internari?! Asta intrebare pentru orice nevaccinat ma refer.

Sa plateasca si 2000 de euro pe zi, daca nu, la groapa ca merita, sa se duca dracu sa se vaccineze mai repede, si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, sustin PNL strict in aceasta ramura, dar e normal asa, iti asumi nevaccinarea, ca eu ti-am dat ocazia sa te vaccinezi, nu e vina mea.
De ce sa ocupi tu pat in spital cand altii au nevoie cu adevarat de patul ala, du-te la vaccin si nu o sa mai ai nevoie de pat in spital.

Nu e o afectiune care apare fara voia ta, ci o afectiune care tu alegi sa o ai prin nevaccinare, si atunci scoate banu.

Ca PNL (tot ce e dreapta de fapt), are in cap sa privatizeze tot sistemu de sanatate si daca n-ai bani mori chiar daca nu e vina ta ca ai boala cutare, asta e altceva si sigur ca nu sustin.
Catarama care era la PNL a zis de mult ca asta vrea sa faca, deci e f clar doctrina de dreapta.

Si vrea sa desfiinteze sistemu de stat ca sa nu mai aiba privatii concurenta, si aia e.
El zice ca statu nu e in stare sa administreze sanatatea bine si de aia trebuie privatizat sistemul de sanatate (ca asa te pacaleste si tu crezi ca, chiar trebuie privatizat cum ca doar asa poti avea conditii bune in spital), in loc sa zica "daca venim noi, vom face ca statu sa faca treaba".

| Freya1 a răspuns:

Nu e normal nici sa plătești medicul sa te faca bine, da sa stai in spital.In ziua de azi plătești daca vrei sa trăiești ceia ce este destul de trist.

| Lukasssz a răspuns:

Impartial... pentru ca sunt si persoane alergice la substantele din vaccin si normal, nu si l-au putut face.

| Legion7X a răspuns:

Nu este normal să platească, dar ma rog nu mai intru in detalii...

| cfrtobias a răspuns:

Probabil e vorba de nevaccinati

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am cum sa fiu de acord cu asa ceva. Nu doar covidul e o problema pe care poti sa ajungi sa o ai din pricina alegerilor pe care le faci. Ii punem sa isi plateasca spitalizarea si pe cei care dezvolta alte tipuri de probleme care ar fi putut fi evitate foarte usor daca ar fi facut alte alegeri? Daca nu, atunci nici bolnavii nevaccintati de covid n-ar trebui sa fie obligati sa isi plateasca spitalizarea.

| Mopmop a răspuns:

Tu mergi pe fenta lor gen vaccinul e gratis si statul plateste spitalizarea.
Insa totul e din banii nostri colectati din impozite.
Deci ce e gratis?

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai nu e asa, ca e una ca din impozite sa te spitalizez si nu simti cheltuiala, si alta e sa te pun sa platesti spitalizarea singur, nu se compara.

Dar oricum pe nevaccinati e normal sa-i pui sa plateasca, altfel sa se duca sa se vaccineze si cu asta basta.

| nukeyly a răspuns:

Cine platesete contributii sociale ex CAS nu ar trebui sa plateasca nimic in spitale, nimic la medici si asistente.

Cine pretinde(ex medic) sau face legi(ex parlamentar) sa se plateasca sume suplimentare pentru aceste servicii deja platite in contributia CAS ar trebui deportat definitiv din rrromania.

Cine alege sa nu se vaccineze isi asuma singur RISCUL sa ajunga la groapa.

Sa nu uitam ca vaccinul nu poate fi mai destept ca ceeia ce a ajuns omul in milioane de ani ca evolutie ca mecanism inca neinteles pe deplin, iar noi cu toata medicina moderna nu suntem in stare sa facem, NU AVEM, un medicament fara efecte secundare. Vezi orice prospect la efecte secundare vreo 5-55-555 care mai decare mai tembele.

Stiu pe cineva are anumite probleme la el in casa vezi pastile cat n-ai vazut la nimeni si el zice: asta o iau pentru cap da ma face sa-mi pierd echilibru(efect secundar=ES), pentru acest ES iau pastila asta care are ES nu mai vad bine, iar pentru asta iau altul care ma face agitat si tot asa un cerc vicios din care nu mai iesi.

Deci omul are 2 picioare vine un parlamentar cretin CARE NU A AUZIT DE DARWIN, si scoate o lege prin care trebuie sa-ti tai un picior care e fara rost, motiv: evolutia l-a crescut de bela, si tot dea bela avem 2ochi, ar trebui scosi pentru ca avem urechi si ne putem ghida cumva; nu conteaza; legea mea e buna, vaccinul e bun cine nu-l face sa plateasca 10.000 euro pe secunda de spitalizare.

| Feri5 a răspuns (pentru nukeyly):

Evoluția este o minciună. Omul a fost creat de Dumnezeu. Cine ar sta să vadă o evoluție, dacă aceasta durează miliarde de ani. Chiar profa mea de biologie spunea că evoluția nu există, întrucât este nevoie de o formă de energie pentru a evolua.

| nukeyly a răspuns (pentru Feri5):

Nukeyly to @ Feri5 "Evoluția este o minciună. Omul a fost creat de Dumnezeu. Cine ar sta să vadă o evoluție, dacă aceasta durează miliarde de ani. "

Cine? a stat miliarde de ani sa-l filmeze pe Dumnezeu in 4k cum le-a facut pe toate sa scrie ieri la ora 11. 13AM biblia si brusc au aparut toate ieri la ora 11. 07AM si de ieri avem tot, si planetele s-au format intr-o secunda, si universul nu se dilata pentru ca evolutia e o minciuna. Si religia e o idee si una periculoasa.

Sa zicem ca omul a fost creat de Dumnezeu(https://www.zeitgeistmovie.com/) si abandonat pe o planeta unde tot evolueaza de cativa ani.

Daca evolutia este o minciuna. Darwin e un prost si profa ta de biologie e un fenomen
Ce carti are scoase? Cate 16 doctorate are? Are pagina de wikipedia, v-a avea dupa moartea ei? NU!
E cunoscuta in lumea stiintifica? NU!
E cunoscuta poate doar la clasa unde va da ceva note.
Cum o cheama sa stim si noi. E invidiata Elon Musk pentru contributiile ei intergalactice?

Evolutie tehnologica:
Acum 10 ani aveai o naspa de telefon acum esti pe iPhone.
Pe vremuri cand nu era penicilina mureai.
Eminescu a fost tratat cu mercur, in zilele noastre se stie mai bine cei mercurul.

Evolutie naturala:
Albinele omoara viespea ce ataca stupul prin frecare termica la diferenta e 1 grad, wtf, cum stiu ele asta, insecte cretine?
Saolinul isi intareste oasele si restul corpului prin exercitii extreme, cum stie osul sau gatul sa se intareasca singur in zonele de impact sa tina varful de sulita?
Cum crezi ca broastele colorate au ajuns otravitoare peste noapte, cum a ajuns cobra sa arunce venin la distanta in ochiii pradatorului cu precizie maxima, pe o insula rupta de lume multi ani serpiii de acolo au evoluat total diferit de serpii cei stim noi.
Crezi ca asta e pentru ca n-aveau Facebook tik tok si selfie?
intreab-o pe profa ta suprema si energia ei Bosch din Area-51.

| Feri5 a răspuns (pentru nukeyly):

Ai văzut cu ochii tăi (știu că e pleonasm, însă pentru a face textul mai expresiv) cum a evoluat o broască sau un pește? Dacă da, explică-mi. Și da, când nu exista nimic pe pământ, exista Dumnezeu. Și toate lucrurile au fost făcute în șase zile, nu peste noapte, cum zici tu! Dumnezeu, în înțelepciunea Sa imensă, a putut să facă totul. Oamenii au puțină pricepere și nu știu asta. Ei se bazează pe Darwin, un om ca toți oamenii, care, nu știu de unde i-a venit, că a "descoperit" evoluția. Se spune că, pentru ca un organism să evolueze, este nevoie de miliarde de ani. Spune-mi tu mie: Darwin a trăit miliarde de ani? Dacă da, în ce zonă stă să merg la el și să-i aduc un cadou?
În legătură cu doctoratele, îți spun că am văzut oameni simpli, fără facultăți înalte sau mai știu eu ce, care avea niște talente uimitoare. Totul depinde de om, de talentul cu care este înzestrat fiecare, nu ce studii ai avut. Că la studii oricum, fie se ia diploma cu bani, fie înveți pentru notă și apoi uiți totul. Ceea ce este important este caracterul. Marii oameni de știință, cum ar fi:
Isaac Newton - cel care a făcut descoperiri în optică, mecanică și matematică;
Gottfried Wilhelm von Leibniz - matematician
Gregor Johann Mendel - cunoscut și sub numele de părintele geneticii, în urmă ce a descoperit transmiterea caracterelor ereditare la planta de mazăre
și mulți alții nu au negat existența Creatorului!

| nukeyly a răspuns (pentru Feri5):

We agree to disagree. fiecare crede ce vrea. ca god a facut tot in 7 zile sau instant chiar nu conteaza. ca tamplaru(cu multa practica e mai fair play) bate ingineru(cu multa teorie) asta a mai fost. Darwin e o idee. god e o idee. fiecare-si alege tabara. vaccinati si ne.

Da un ochi aici sa vezi cele 3 parti https://www.zeitgeistmovie.com/ asta ar trebui invatat la scoala pentru open mind, pe langa religie, nutritie si altele sa ai toate cartile pe masa pe cand gati 12 clase.

Si n-ai dat telefonul la profa de bio.

AGNOSTICÍSM s. n. (Fil.) Punct de vedere potrivit căruia gândirea umană este incapabilă să ofere suficiente argumente raționale pentru a justifica existența sau neexistența lui Dumnezeu. – Din fr. agnosticisme.

| Lucian4 a răspuns:

Ai pus intrebarea gresit dude!
Nu platesti amenda ca ai boala, virusul in organsim!, ci pentru ca o raspandesti nepurtand masca sau nu esti vaccinat si imbolnavesti pe altii in spatiul public.
Tocmai de asta se pun restrictii de bun simt/rezonabile (purtare mastii si vaccinare). Nu respecti o lege, platesti amenda, nu esti doar tu in societate.
In casa stai cum vrei, daca imbolnavesti membrii familiei nu te amendeaza nimeni, in spatiul public, raspunzi legal. Peste cativa ani, daca tot mai continua pandemia si infectarile cu virus, guvernele lumii nu-si vor mai permite sa plateasca spitalizarea sau sa vaccineze gratis populatia, si asta nu pentru ca a zis acum partidul x! Vor gasi o ei solutie de ex : plata vaccinarii(urmatoarele doze) pentru parte din populatie care nu respecta legea.
Nu e vorba doar de Romania. Multi au mintea ingusta si cred ca doar guvernul nostru lucreaza importriva populatiei in situatia actuala de pandemie! alte guverne tot aceleasi restrictii au

| Feri5 a răspuns (pentru Lucian4):

Vaccinarea este un act voluntar și eu nu o să plătesc nicio amendă, barem de-aș ști că merg la închisoare pe nedrept!

| Feri5 a răspuns:

Nehm, ăia vor să aibă spitalele goale! De exemplu, dacă stai o lună în spital, îți dai seama câți bani plătești? Nu de alta, dar ei vor să fure banii românilor și să-și ia ei yahturi, vacanțe și multe barabule de alea! Doar avem bani de la UE. Amu' mai cerem și de la pacienți? Lăcomie curată!

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai prin asta te incurajeaza sa te vaccinezi! Bagand frica ca daca nu ai bani, crapi, poate asta te incurajeaza sa te vaccinezi.

| Feri5 a răspuns (pentru Mosotti):

Serios? Când vaccinarea trebuie să fie aleasă de cel care vrea să se vaccineze, tu chiar vrei să fim obligați să ne vaccinăm? De ce ai face asta, având în vedere că vaccinul nu reduce virusul? Ce logică ar avea?

| Feri5 a răspuns (pentru Mosotti):

"Bagand frica ca daca nu ai bani, crapi, poate asta te incurajeaza sa te vaccinezi" --> asta o să strice oamenii de cap!

| Mosotti a răspuns (pentru Feri5):

Pai daca de bunavoie nu vreti sa va vaccinati, trecem la masuri mai dure, asta e, ce sa facem?
Nu o sa strice deloc oamenii la cap, ori isi asuma si raman netratati daca si-o ia urat, ori se vaccineaza cum e normal, e f simplu, si vor fi protejati si tratati fara bani daca si-o iau totusi, si au simptome mai nasoale dat fiind ca intra in cei 10 % unde vaccinul nu are efect.
Ca daca esti vaccinat si te prinde urat ca n-a avut vaccinul efect nu e vina ta, si e okey.

Are o mare logica, vaccinat fiind iei si dai boala mult mai greu, iar daca o iei, ai simptome mai usoare.
Si sa-ti zic si de ce e asa, pentru ca vaccinat fiind (eu am probat cu analize), si anticorpi pe front pregatiti de atac, cand vine virusul fie e anihilat rapid si nu apuci sa ai simptome deloc, ori virusul isi face putin treaba dar nu prea mult, ca oricum dupa scurt timp anticorpii distrug virusul, de aia ai simptome mai usoare si dai boala mai greu.

Iar daca eu is vaccinat, nu am chef nici simptome usoare sa am, sa-mi dai tu boala f repede care esti nevaccinat.
Deci cam asa sta treaba.
Au zis-o si in occident ca treaba asta se prelungeste din cauza ca multi nu s-au vaccinat.
Sau chiar daca nu se mai termina, vaccinati fiind, suntem mult mai protejati.

| Feri5 a răspuns (pentru Mosotti):

Mda, sunteți protejați! Virusul se tot mută și "eficiența" vaccinului scade. Și nici nu se știe dacă este "eficient" pe termen lung. Un vaccin cu adevărat eficient nu se descoperă așa repede, că nimeni nu are bagheta magică, ci ia timp foarte mult de descoperit. El trebuie testat pe oameni, deci ăsta este, practic, un test pe oameni. Și un vaccin cu adevărat eficient nu se dă gratis, că ăia nu s-au chinuit să îl descopere după atâta timp. Și nu mi se pare deloc ok să faci 8 doze de vaccin, una era de ajuns, ceea ce demonstrează incapacitatea oamenilor de știință să descopere un vaccin cum trebuie, care să reducă boala.
Atâta timp cât și un vaccinat dă boala, ajung la concluzia că ori vaccinat de-ai fi, ori nevaccinat, e aceeași treabă. Singura soluție sunt anticorpii moșteniți din imunitatea naturală.

| Mosotti a răspuns (pentru Feri5):

Tehnologia ARN deja era descoperita de mult, ei au scos repede ca au avut intersul, nu ca nu se putea in mod normal, au si zis asta, ca s-a finantat masiv, s-au miscat repede, inainte se talalaia mult.
Pai s-a testat si faza trei inclusiv. Doar rusii nu testasera faza trei.

Pai nu e gratis, plateste statul vaccinul din taxe si impozite pe care tot noi le dam, firma isi scoate banii, nu o int de unde vine, a explodat profitul la Pfizzer. Nici dracu nu l-ar da gratis.

Da, dar un vaccinat da si ia boala mai greu, aici e diferenta, si asta daca o ia si o da, ca poate nici asa macar. Si am explicat de ce.
De ex prietenul meu desi era vaccinat cu Zeneca prima doza si rapel, a luat boala din magazin si a avut simptome usoare, doar 3 zile febra mai mare, putin gustul si mirosul afectat, dar si-a revenit in cam 10 zile.

Nici mie nu mi se pare normal sa ne vaccinam des, insa asta e situatia, si virusul e pe masura de periculos si isi schimba forma. La 6 luni daca ne vaccinam nu e asa problema, ca si la gripa odata pe an te vaccinai tocmai ca tulpinile se schimbau.

| Feri5 a răspuns:

Bine punctat!

| Feri5 a răspuns:

Aia zic!

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Mi se pare o măsură bună, dar ar trebui cosmetizată puțin. În primul rând e prea mult să plătescă 1000 de euro pe zi, dar îl poți pune spre exemplu să plătească 100 de euro pe zi (să acopere parțial spitalizarea) și doar pentru cei de la ATI (eventual 50 de euro pentru cei care nu sunt la terapie intensivă)
Asta ar duce, eventual, prețul distracției la câteva sute bune de euro. Până la urmă este fix problema lor că nu s-au vaccinat. Cred că această măsură ar încuraja vacciarea, dar adusă la momentul nepotrivit ar lansa un val de ură și de proteste.
Mi se pare exagerat un preț de 1000 de euro pentru 10 zile de ATI covid? Poate puțin, dar ținând cont că medicii ți-au salvat viața și din cauza iresponsabilității tale nu au mai fost locuri disponibile, nu cred ca e așa mult 1000 de euro.
Totuși, marele dezavantaj ar fi că cei nevaccinați s-ar feri să meargă la spital, ceea ce ar putea ridica rata de mortalitate. Astfel măsura aceasta, deși interesantă, vine cu unele probleme. O soluție și mai bună mi s-ar părea vaccinarea obligatorie (mai puțin pentru cei cu anumite probleme de sănătate).

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiN332 a răspuns:

Si vaccinatii care au efecte adverse grave ar trebui sa-si plateasca analizele, consultatiile de specialitate eventual si cheltuielile de inmormantare.
Pardon, ei fac deja asta pentru ca statul nu plateste deoarece spun ca vaccinarea este un act voluntar.