| fugi5555 a întrebat:

Putem sa ieșim după 11 noaptea de astăzi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Interzicerea circulației ȋn afara locuinței ȋntre orele 2300 şi 0500, cu excepția deplasărilor ȋn interes professional, pentru asistență medicală, achiziționarea de medicamente sau ȋngrijirea copiilor/bătrânilor;
Pentru verificarea motivului deplasării ȋn timpul acestui interval orar sunt necesare legitimația de serviciu, adeverință eliberată de angajator sau declarație pe proprie răspundere pentru deplasarea ȋn scop profesional, şi declarație pe proprie raspundere pentru deplasarea ȋn scop personal (modele de declarații sunt disponibile pe site-ul https://stirioficiale.ro/informatii)"

https://ro.usembassy.gov/ro/informatii-despre-coronavirus-covid-19/

Totusi, de ce ai iesi noaptea pe strazi? La furat, la agatat barbatii, sau la ce? Mai ales ca esti adolescenta si
copii nu au de ce sta pe strazi, dupa lasarea intunericului.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Numai cu declaratie pe proprie raspundere pentru probleme care sunt trecute in ordin.

| Nirvanaaa a răspuns:

Doar cu declarația. Și cu un motiv bine întemeiat.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Poti daca ai o problemă majoră, cu declaratie pe propria raspundere. Sau daca iti asumi o amenda destul de mare.