| GulubuntzBudulush a întrebat:

Puteți să-mi dați o listă cu lucruri interzise în timpul stării de alertă Covid, dar să fie actuală, chiar dacă mi-e greu să cred că sunt chiar atât de multe cazuri.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: ne-purtarea mastii in spatiile publice inchise si la locurile de munca.
In al doilea rand: functionarea restaurantelor in spatii inchise, respectiv a teraselor cu mese mai apropiate de 2m.
La fel, este interzisa organizarea de evenimente cu depasirea numarului de persoane admise.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa crezi cu ochii inchisi, ci verificand lista oficiala transmisa zilnic, pe gloB:
Romania are ZILNIC peste 1000 de noi infectati!
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Ieri de exemplu au fost: 1120 de noi infectati si 22 de morti.
totalurile sunt: 2187 de morti si 44800 infectati.

| Cksihja a răspuns:

Este interzis să te apropii de oameni și să umbli infectat.