| Fatamuntilor a întrebat:

Recent am avut o discutie cu fosta colega de generala/liceu.Am intrebat-o daca se vaccineza! A zis ca nu, ca de la diavol.Nu stiam daca sa rad de ignoranta ei sau sa plang pentru o stiu cu o multime de boli.
Intre timp m-am vaccinat si eu, nu am probleme, m-a primit fara progrmare, astept ziua rapelului. I-am zis si ei asta.
Oare decizia de a te vaccina tine de un nivel de educatie /cultura / apartenta la religie?
Si eu sunt religioasa, am studii medii, dar am facut-o, mai ales ca si cei din anturajul meu s-au vaccinat.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Da, tine de cultura si de ratiune.
Problema persoanelor astora nu este obiectul in sine, ci frica din spatele necunoscutului, frica de dezlipire de la ceea ce mediul (parinti, bunici, anturaj, etc.) a invatat-o sa se fereasca si sa-i fie frica. Pur si simplu, totul tine de psihologia fricii.
Cunosc un caz care este mai rau, omul o arde pe conspiratii zi si noapte, iar istoricul sau nu il ajuta: depresii, iubiri desarte si o neimplinire sociala generala; si-a gasit, insa, alinare in religie.
Tendinta de supranatural si lipsa ratiunii unei persoane vin, apoi, si fac ravagii prin comunitate, sa nu uitam exemplul Sosoaca.

Din pacate, posibilitatile de cultivare a ratiunii sunt ignorate in favoarea unei vieti de orbie, dar sub impresia fericirii si implinirii. Este mai usor sa speculezi si sa te bazezi pe altii decat sa stresezi structurile neuronale in a scoate logica din ceva caruia nu i-o vezi cu instrumentele oferite de masele generale, niste mediocritati de "bune practici", de comportamente, de perspective care nu necesita ratiune, trebuie doar urmate si transmise generatiilor.
De asta este mai usor sa se bazeze respectiva persoana pe cunostintele preluate din mediu, decat sa incerce sa puna in balanta adevarul unora cu adevarul altora. Ne place sa primim totul de-a gata, nu ne place sa depundem efort, iar asta contribuie la numarul maricel de habotnici cu ipotetice "expertize medicale".

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, in primul si in primul rand e o chestie de educatie.
Sa fii capabil sa inteleg o informatie.

| Fatamuntilor explică (pentru suntserios):

E greu de convins lumea.
Doamna cu care am vorbit, mi-a zis ca trebuie sa duca munca de confingere.

| sierra1 a răspuns:

"fosta colega ...Am intrebat-o daca se vaccineza! A zis ca nu, ca de la diavol.Nu stiam daca sa rad de ignoranta ei"

pariem pe ce vrei tu că ea (colega), a gândit la fel?

| Fatamuntilor explică (pentru sierra1):

Am terminat de mult scoala /liceul! Daca nu e,, fosta'', ce poate fi?
Si sa gandeasca, ce?

| sierra1 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Să gândească ce ai gândit tu (e chiar așa greu?) "sa rad de ignoranta ei, sau sa plang"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este vorba de religie ci de interpretarea ei delirantă. Nu ai ce să le faci.

| Fatamuntilor explică (pentru sadrian46):

M-as fi bucurat daca va reusi sa se confinga singurica!
NE cunostem de cand eram copile.

| sadrian46 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Poate citi câte ceva despre vaccinări în general pe Internet. Atunci ar înțelege. Singură nu are cum să se convingă, căci trăiește într-un mediu care neagă evidențele. După un timp vor rămâne mai vulnerabili la virus cei nevaccinați. Unii din ei, vor muri după ce se îmbolnăvesc. Asta ar putea să o convingă.

| Fatamuntilor explică (pentru sadrian46):

DA! are de vreun an telefon cu acces la inernet, tot eu am convins-o sa isi schimbe telefonul.Si i-a trimis feciorul telefon!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti religioasa sau credincioasa? Zelotii retarzi fac ce aud si gata. Daca iti zice popa ca de miine nu mai ai voie sa maninci carne sau sa faci sex in orice alta zi decat a doua joi din luna, iti faci cruce cu piosenie si il asculti sau il bagi in aia a ma-si asa cum merita? Imbecilii astia care umbla cu vaccinul de la diavol habar nu au pe ce planeta traiesc si nici macar ce e ala vaccin. Bravos tie, nu trebuie' sa fii ateu cu studii superioare ca sa iti faci vaccinul!winking

| Fatamuntilor explică (pentru GabiDumitrescu):

Credicioasa sunt!
Dar nu exalgerez.Incerc ca miercuri si vineri sa gatesc fara carne, pentru ca consider ca organismul trebuie sa aiba o pauza.RESPECT randuiele bisericesti (adica pomenirea mortilor in postul Pastelui), pentru ca i-am promis mamei pe patul de moarte.La biserica merg cand simt nevoia.
Imi pare rau de ea, ne stim de mai bine de 35 poate 40 de ani!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact. Problema e cu zelotii care se simt ei cavalerii lui Cristos si isi auto-aroga dreptul de a ataca tot si toti care nu-s ca ei, plus aparatul mizerabililor din bor pana dincolo de orice limita a bunului-simt. Nu sunt absolut deloc credincios, cred ca bisericile si religia organizata sunt niste relicve ale trecutului care trebuie sa dispara, iar mizerabilii precum episcopul ala de la Constanta ar trebui sa putrezeasca in inchisoare, DAR: nu am absolut nimic cu preotii aia care sunt niste adevarati ingeri si membri de baza ai comunitatilor din care fac parte, adesea infaptuind adevarate minuni pentru cei din jur (nu minuni in sensul miracolelor absurde din biblie, ci in sensul ajutarii celor din jur prin mijloace la indemina - de exemplu Dan Damaschin din Iasi), nu am nimic cu credinciosii care isi vad de treaba lor, la fel cum nu am nimic nici cu veganii care nu se apuca sa imi predice mie ce oribil e sa consumi produse de origine animala. A, da, si ca sa fim pe subiect - biserica efectiv nu are ce cauta in a isi da cu parerea privind probleme medicale.

| Simpatic a răspuns:

Nu incurca religia cu faptul ca unii sunt usor spalati pe creier.
L-am asculat zilele trecute pe Becali vorbind si imi place sa il aud cand e pe tv ca imi vine sa rad, ma binedispune. Si el tot din aceste considerente spunea ca nu se vaccineaza...la el si exprimarea este greoaie dar putin adevar are si el si colega ta sa zic si de ce, ei considera ca acest covid a fost facut de mana omului, acei oameni care au putut face asa ceva sunt stapaniti de Diavol; cine a finantat productia vaccinurilor printre altii si Bill Gates posibil si altii, acestia sunt masoni de rang mare dar mai mici decat cei care conduc lumea. Asa ca Becali a considerat ca daca unii care au creat virusul si l-au rapandit au in subordine pe altii care se imbogateasc acum de pe urma vaccinarii populatiei (pentru ca este cel mai mare tun dat vreodata in lume, un money heist la scala mondiala) atunci nu ai de ce sa faci vaccinul, pentru ca cei care l-au creat cat si cei care au sustinut financiar la crearea vaccinului zic ei sunt facatura diavolului.
Si poate ca au dreptate intr-o oarecare masura, pentru ca doar Diavolul ar putea sa faca atata rau, sa creeze o asemenea boala care a luat milioane si milioane de vieti!
Pana acum am spus din viziunea lor, eu sunt pro vaccinare dar nu cumva suntem cobai? nu cumva peste ani si ani o sa avem diferite forme de boli din aceasta cauza? nu cumva aceste vacciunuri nu au trecut proba timpului si au fost scoase ca ciupercile dupa ploaie, la foc continuu?

| Fatamuntilor explică (pentru Simpatic):

Era doar o optiune.Lumea se teme.

| OldSoul a răspuns:

Fiecare om are control deplin asupra vietii sale.
Oamenii au dreptul sa aleaga daca vor sa se vaccineze sau nu.
Si orice ar alege, si pe baza a oricaror motive, fie ele mai mult sau mai putin intemeiate, nu te prea priveste pe tine, sau cel putin nu ar trebui sa fie un motiv de ras pentru tine.
Daca o persoana are o perceptie oarecum diferita de a ta, ar trebui sa te intrebi de ce gandeste asa, nu sa razi sau sa judeci respectiva persoana.
Abia dupa ce o intelegi, atunci ai putea incerca sa o ajuti, daca crezi ca i-ar prinde bine.

Poate chiar simplul fapt, ca are "o multime de boli" o face sa evite acest vaccin...
Oare de ce industria farmaceutica e in continua dezvoltare, si totusi, bunicii nostri traiau mult si bine fara sa calce pe la medici pe la farmacii?
Oare cum de la covid s-au gasit atatea vaccinuri in aproximativ un an, insa la cancer nu exista leac si nici vaccin?
Poate astea sunt doua intrebari pe care ea si le pune, si de asta nu are incredere in vaccin...

Nimeni nu ar trebui sa duca o lupta de convingere pe seama acestei teme, si nici in general.
Ar trebui sa li se ofere oamenilor informatiile necesare, in mod corespunzator, si usor de inteles, iar decizia sa fie la libera lor alegere, fara alte constrangeri.
Daca acestia vor sa se vaccineze bine, daca nu tot bine.

Notiunea de bine si de rau este interpretabila.
Si cum zice o vorba din popor, "bine cu forta nu se poate".
Asa se aplica si aici.
Uneori e mai bine sa lasi oamenii sa traiasca cu propriile convingeri si sa fie fericiti sau impacati cu ei, decat sa incerci sa le schimbi aceste convingeri si sa-i distrugi, sau sa-i impingi in alte extreme.

| Panamax a răspuns:

Tine de spiritul de turma. Daca o oaie o ia intr-o directie si celelalte vin dupa ea.
Nu se numeste imunitate de turma?

| Digikey a răspuns:

Poate a glumit.Cand ma intreaba prietenii de ce nu beau intr-o anumita seara le zic ca bautura a fost inventata de diavol.Si se pun pe ras.Sau anumite sambete cand nu am chef sa fac nimic le spun ca sunt adventist.
Am tot citit articole scrise de geneticieni nu de medici de familie care repeta ca papagalii vaccinul e bun.
Sunt indecis.Am avut Covid a fost ca o raceala.
Nu vad graba mai ales ca poti fi purtator si vaccinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru unii aparent da, pentru altii e vorba de vointa si putina logica, in sensul ca daca ai fost bolnav de Covid si te-ai vindecat nu stiu daca mai e nevoie sa te vaccinezi sau daca locuiesti intr-o zona in care sunt putini oameni cum sunt satele uitate de lume poti sa traiesti linistit si fara vaccin.
Insa nu stiu daca imunizarea prin vaccinare sau vindecare sunt egale.
Pana acum nu am vazut si nu am auzit vreun studiu care sa mentioneze ceva de asta sau sa ai nevoie de exemplu doar de o doza de vaccin in cazul in care te-ai vindecat in trecut de Covid.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Nu e sat uitatde lume, mai degraba un cartier la marginea orasului.
DAR are mai multe boli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Vorbeam la modul general, nu m-am referit la nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt credincios și doresc să mă vaccinez. Din
păcate familia mea este anti-vaccin și mă susține în acest sens. Am avut o discuție și cu alți credincioși și mulți au venit cu teorii ale conspirației, cu semnul fiarei, cu CIP-uri și da, îmi vine să râd. Dar în realitate e foarte foarte trist. Pentru că orice le-ai zice ei o țin pe a lor, chiar dacă logica lipsește cu desăvârșire. Lucrurile de genul mă fac să-mi fie rușine că sunt creștin.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Pune castile in urechi cand auzi chestii cu CIP-ul fiarei
Pai nu a pus cipul de cand cu masca rolling on the floor La cate masti am schimbat trebuia sa fiu plina de cipuri.rolling on the floor

| KsfNksf a răspuns:

Eu am vrut să mă vaccinez până mi-a zis un prieten că lui i-au cerut 35 de lei. Când am auzit asta mi-am făcut cruce și am zis: "Treizeci și cinci de lei costă "Baltagul" iar eu îi dau ca să-mi bage unii suc în venă" și am renunțat la idee. Atât timp cât cei de la conducerea sunt hoți eu refuz să le dau bani!

| Meme10Meme a răspuns (pentru KsfNksf):

Nici n-ai nevoie de vaccin la varsta asta. Ar fi trebuit sa fie gratis. Tot ce tine de sanatate ar trebui gratis. Doar asa se va respecta cu adevarat dreptul la sanatate.

| Fatamuntilor explică (pentru KsfNksf):

TE-A pacalit acel prieten!
35 de lei primesc (de la stat ) cei care iti fac vaccinul. Poate e o confunzie.

| Fatamuntilor explică (pentru Meme10Meme):

Ar trebui, corect!
platesti CNAS.
Si cei fara venituri platesc

| suntserios a răspuns (pentru KsfNksf):

Si uite asa se lanseaza fake news. Tu faci o gluma proasta cu 35 lei, Costel citeste aici si ii zice lui Maria, Maria ii zice lui Ileana si asa ajung 10.000 oameni ca aiba impresia ca vaccinul costa...