| Dragosdoar a întrebat:

Saltutare tuturor. Voi vedeti cumva un sfarsit al acestui virus?

Eu nu vad cum am putea scapa de el nici daca mai stam inca 3 luni sechetrati in case si pana la vaccin mai avem mult de tras, zic expertii. Spun asta pentru ca ma uit la tarile asiatice care inca mai au cazuri de coronavirus desi au tinut cu strictete izolarea mai bine de 2 luni de zile. Izolarea e buna intr-o oarecare masura. La inceput nu eram fanul acestei masuri,dar acum am ajuns la conlcluzia ca a fost necesara. Sigur,sunt unii care tipa ca degeba o tinem, daca nu o tinem suficicent, sa zicem pana la miezul verii,ca trebuie sa stam in case pana eradicam virusul, dar eu nu vad situatia asa. La urma urmei, am dat timp suficient pentru studiul si intelegerea fenomenului de amplaore.Am apucat sa facem pregatiri pentru un viitor scenariu de imbolnaviri in masa si din cate am vazut,echipamentele de protectie vor deveni mult mai accesibile in timpul asta pentru populatie. Statul in casa e bun dupa cum am zis,dar pe o perioada foarte lunga de timp nu ii vad rostul,deoarece virusul nu va disparea pur si simplu ca stam bagati in barlog,iar consecintele izolarii si stoparii activitatii publice se stiu foarte bine, numai vorbesc aici si de sistemul imunitar, care se face praf prin deficitul de vitamina D cauzata de lipsa soarelui in contact cu pielea.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu va tine mult izolati altfel salariile nu le intra in buzunar daca nu au de unde sa traga taxe. Nu asculta ce zic la televizor in cel mai rau caz tine pana in 2021 ianuarie daca e

| Apokales a răspuns:

Cred ca se va da drumul treptat la circulatie, cu mici restrictii. Gandste-te ca daca s-ar face teste, atunci am stii unde sa nu ne ducem si cine sa stea acasa si cine nu. Virusul va disparea definitiv la descoperirea unui vaccin si chiar si atunci sunt unii care nu vor sa-l faca.
Cred ca problema noastra este clasa asta politica, care a gestionat prost problema si de aceea riscam sa stam mult mai mult in case comparativ cu Germania, Spania. Tari care au luat masuri si au facut teste peste teste.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Chestia e in felul urmator se spune ca in spatele acestui virus este ceva politic la mijloc ca sa bage frica in populatie. Intr-adevar chiar se moare de la el si virusul e in aer si pe absolut tot ce ne inconjoara exact ca in filmele acelea apocaliptice cu sfarsitul si asa mai departe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Principalul scop al statului in casa e sa nu blocam sistemul sanitar daca ne îmbolnăvim toți odată, n7 eradicarea virusului

| Adry05 a răspuns:

E bună izolarea dar la noi sunt măsuri exagerate. Înțeleg că nu ne comparăm cu țările civilizate și la noi se găsesc mai mulți mai „deștepți" decât legea pe care doar cu măsurile astea îi ții în casă, dar totuși... Uitați-va la Anglia, Anglia dacă te prinde polițistu te ia cu vorba bună, dacă chiar nu pricepi te amendează cu 800 de lei, LA SALARIILOR ALORA, 800 VERSUS 2000 CA AICI UNDE SALARIUL MINIM E MUULT MAI MIC DECÂT AMENDA.
Vară-mea stă în Austria și li cere să respecte distanța unii de alții dar nu îi țin în case.
Să umble poliția și pe ăștia pe care îi găsește că stau iresponsaibil să-i trimită la plimbare, să-i amendeze chiar când îi vede că stau 5-6 minim la o scară unii peste alții, da cu mine ce ai că mă vezi că mă duc SINGURĂ pe stradă undeva, sau că mă urc în mașina personală și mă duc la o casă la țară (unde n-am bătrâni pe care să-i pun în pericol) sau că mă duc TOT SINGURĂ în parc și alerg și după mă duc acasă fără să intru în contact cu vreo persoană sau lucru? las-o dracu că deja parcă suntem arestați. Responsabilitate, nu chin.

| Dragosdoar explică (pentru Apokales):

Si multi dintre noi sunt de vina. Vad foarte multi oameni care nu si iau masurile de protectie. In tramvaie oamenii vorbesc tare unii in fata cerolalti, rad se amuza,fara masca,manusi si nu sunt din aceleasi famili. La mine la tara, se plimba cu masinile dintr o parte in alta, nu e politie nimic, mare minune de nu o sa ne inchida ca pe alte localitati. Ma intreb si acum cand drk se va atinge varful ala despre care se vorbeste, ca de mai mult de o luna stam inchisi si nu se vad rezultate.

| Apokales a răspuns (pentru Dragosdoar):

Tolontan vorbea de faptul ca bolnavii de coronavirus sunt trimisi acasa, si asta acum vreo 6 zile vorbea, pe semne ca spitatele erau supraaglomerate si nu se raporta acest fapt, cam asta spunea el.
La tara exista avantajul ca sunt putini oameni si treaba unui om este treaba tuturor, cam asa este la noi in Romania. Nu poti tine o relatie secreta sau un fapt pentru ca toata lumea stie happy.
Macar de ne-ar pune ca in Italia cate o masca si o pereche de manusi in poarta, dar nu avem echipamente, deci nu este vina omului.

| Dragosdoar explică (pentru Adry05):

Da,la mine in sat la fel,vad putini politisti. Se plimba astia dintr o parte in alta,i am vazut cu ochii mei. Isi iau masinile si pur si simplu ies la plimbare ca s au plictisit in casa. Batranii nu au masti sau manusi,ies si se duc la magazine fara sa se protejeze, si culme sunt cei mai vulnerabili. La noi se gestioneaza foarte greu problema. Sunt putine cazuri cei drept, in comparatie cu tarile din vest, dar populatia fiind atat de neglijenta, intretine raspandirea pur si simplu pentru ca nu se ingrijesc.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Ori o sa gaseasca un tratament, ori o sa-l luam toti si cine scapa, scapa, cine nu, asta este, suntem oricum aproape 8 miliarde, nu o sa dispara specia. Noi avem foarte multe microorganisme daunatoare in organism, dar suntem imuni. Daca am merge in trecut, i-am omori pe aia, daca am merge in viitor, ne-ar omori ei pe noi, microorganismele lor. Europenii au omorat amerindienii cu bacteriile si virusurile pe care le purtau si la care amerindienii nu erau imuni.

| Adry05 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Masca nu te protejează, scadele un pic șansele să iei virusu da oricum filtrele alea sunt mai mari decât virusu deci tot poți să intri cu el în contact. Iar cu oamenii care se plimbă aiurea să știi că am ajuns să nu mai am nimic cât o fac cu persoanele cu care locuiesc sau cu care au oricum contact frecvent, responsaibil și evită să intre cu alții în contact și zonele pe unde umblă și alții

| Mosotti a răspuns:

Nu vad un sfarsit prea curand pentru ca nu exista vaccin, nici carantina nu a fost facuta ca lumea, ori faci totala ca la chinezi si iran, ori nu o mai faci, aia de aia au scapat. Nici nu se pot testa f multi oameni ca sa vezi care e infectat si care nu, sa-i izolezi. De ex rusii testeaza 100 de mii de oameni pe zi, nemtii 500 de mii, noi avem o capacitate de maxim 2500 de oameni pe zi, teste din alea PCR moleculare, nu prostiile rapide care au eroare foarte mare.

Si da, statul in casa a la long in aceste conditii nu mai ajuta, plus ca nici asta nu se respecta asa cum e ea, iesi pentru medical, plimbat cateru, purcelu, plimbare personala, cumparaturi, munca unii. Plus ca unii nu respecta pur si simplu.
Cand iesim din carantina, cei infectati si fara simptome, vor infecta pe ceilalti, adica cei ce sunt infectati nu aia care or sa aiba simptome nasoale dupa 5-15 zile, aia la care boala nu se mainifesta sau f slab. Pe aia nu ii sti care sunt.
Dar si la aia rezistenti sist imunitar va ceda, ca ca sist oboseste si pica, daca virusul e permanent in jur.

Nu are treaba neaparat vitamina D, are treaba ca pica la lupta continua, ca eu de ex nu stau la soare dar la o gripa normala fie si grea, ma vindec fara probleme, dar pica economia, nu va mai avea lumea bani.
Si daca lumea nu va mai avea bani in masa, dupa un timp statul pierde controlul si apar jafuri, hotii si altele.
Astia zic ca pana pe 5 mai am avea varful si apoi ar mai cobora cazurile, eu nu vad un motiv pentru care ar cobori.

Dar sper sa ma insel.

| Raul1472627 a răspuns:

De la prea mult stat in casa o sa ne imbolnavim si mai usor pentru ca cum ai specificat si tu imunitatea se face praf dar si psihicul!
Alte tari s-au mai gandit la sanatatea oamenilor pe plan psihic si de aia nu i-au sechestrat in case cu ordonante militare dar aici cine sa gandeasca cand Werner Iohannis se chinuie sa spuna 2 cuvinte!
Acuma stai ca Streinu-Cercel propune izolarea batranilor chiar si din case! Stai sa vezi atunci reactile poporului!
Ce se face in Romania e deja bataie de joc nu siguranta!
Acum o sa ne dea drumu in iunie apoi in septembrie iar vine un val si iar ne baga la cusca!
Nici UE nu priveste cu ochi bun ce se intampla in Romania!
Au spus sa mai relaxam restrictiile pentru ca incalca drepturile fundamentale, in nici o tara nu s-au luat asa masuri, poate in Italia sau Spania dar in rest nu!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Raul1472627):

Pentru ca oamenii in alte tari inteleg.
Noi astia mai latini facem pe interesantii. De aia romanii, spaniolii si itelietii trebuie paziti cu pusca.

| aumih16 a răspuns:

Normal ca nu e simplu! dar noi nu renuntam! nu vrem sa ajungem precum Italia Spania franta Germania Anglia etc!