| Gabriel2606 a întrebat:

Salut. Am 18 ani si peste o luna fac 6 luni de la a doua doza de vaccin Pfizer. Daca o voi face pe a treia, pot avea reactii adverse urate? La primele 2 nu am avut absolut nimic.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Daca nu ai avut reactii adverse la primul si la rapel, organismul va reactiona la fel si la al treile, asa ca du-te linistit! Sanatate maxima!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei avea, fiindca ai avut ambele doze fara reactii, insemand ca organismul tau tolereaza extraordinar de bine acest vaccin si nu ai motive sa te sperii de al 3-lea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sansele sa ai acum reactii adverse sunt extrem de mici, dar nu pot fi negate. La fel se intampla cu Aspirina, de exemplu - oameni care iau o viata intreaga la un moment dat fac soc anafilactic si mor. Se opreste lumea din luat Aspirina? Desigur ca nu. Se fac demonstratii si se dau unii loviti de asta? Again, nu. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30221595/

| outsidethebox a răspuns:

Nu se poate sti cu certitudine iar oricine iti spune altceva, te minte.
Multă sănătate!

| FanMetin2Alaska a răspuns:

Te doare ochii de la telefoane