| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut,am auzit că copiii sunt purtători si că nu se pot îmbolnăvi (ei), dar pot îmbolnăvi pe altii(noi)?

Cum putem omori acest virus?
Spiritul are putere peste el?
La ce temperatura moare virusul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se îmbolnăvesc si copii. Au fost destule cazuri.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt persoane asimptomatice care transmit virusul.
Virusul in sine nu poate fi distrus in vivo, pentru ca e dependent de o celula gazda, in care intra si care va crea mai departe virusuri. Dar poate fi distrus daca nu a patruns in organism (de exemplu, se afla pe suprafete, sau pe maini, sau pe haine). Alcoolul distruge virusurile si bacteriile. La temperaturi mari se denatureaza proteinele, dar nu are relevanta in gospodarie. Cel mai bine este sa fii precaut si sa te protejezi.

https://youtu.be/-LKVUarhtvE

https://youtu.be/x7KKkElpyKQ

| JicaContra a răspuns:

Copii se imbolnavesc mai greu si au simptome mai reduse, dar cam atat... NU sunt imuni, si pot muri binemerci

| Panamax a răspuns (pentru JicaContra):

Cati copii au murit pana acum?

| JicaContra a răspuns (pentru Panamax):

Sigur, eu sunt sursa de stiri si statistici... HABAR NU AM, doar am auzit la tembelizor tongue

| SasaSasa2000 explică:

Voiam sa scriu spirtul.
Gen. Mona...

| SasaSasa2000 explică:

Nimeni nu mi-a oferit niște răspunsuri plauzibile, și la toate.

| Panamax a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Un prieten a fost confirmat cu covid el si 9 colegi de la munca.
Au facut test sotiei si fetei de 13 ani a iesit negativ.Al dracu virus contagios daca nu se transmite nici daca dormi in pat o saptamana cu unul infectat.
Nimeni dintre cei 10 pozitivi nu s-a simtit rau dar au fost internati toti "pentru siguranta".
Acum cand scriu sunt toti vindecati.