| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut! Am auzit ca nu mai ai voie la mall fara certificat de vaccinare, asa e?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Italia nu te primesc in restaurant daca nu esti vaccinat, dar poti manca afara, la terasa.

| Furnicuta000 a răspuns:

Mi se pare discriminare. Si cei vaccinati pot lua virusul si il pot transmite mai departe. Daca esti vaccinat nu inseamna ca esti imun, doar ca faci o forma mai usoara.
Puteau pur si simplu sa ceara vaccin SAU test covid facut in ultimele ore, zile etc

| Laura162 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai, asta cer. Iti cer certificatul covid, care se obtine:
- daca esti vaccinat si au trecut 14 zile de la completarea schemei;
- daca ai trecut prin boala in ultimele 6 luni;
- daca ai test negativ.
Nu iti cer adeverinta de vaccinare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In București nu este valabil

| Anonimus12368j8 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Dar.....la tv scria ca daca vrei sa manânci trebuie vaccin...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Eu am mancat azi in sun plaza și nu mi-a cerut nimeni nimic. Nu e adv

| Anonimus12368j8 explică (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

| Anonimus12368j8 explică (pentru anonim_4396):

Atunci Da, multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Cu placere :*

| nukeyly a răspuns:

Eu am auzit acum la radio sant ca, ultima LEGE ADOPTATA va fi:
sa ai certificat de vaccinare, cu doza(rapel nr 120) facuta in ultimele 60 deminute, dupa care iar trebuie vaccin, cred ca un cod QR in fruntea tuturor ar fi mai practic, sa poata fi scanat in real-time de la 3, 5 km de sistemele de supraveghere instalate, 256k-auto focus.

| Whitesnake99 a răspuns:

Tocmai am mancat in Bucuresti in ParkLake acum pe seara si mi-a cerut cod QR.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whitesnake99):

Ce ciudat. Eu am mancat in sun plaza și nu mi-a cerut nimeni nimic

| Anonimus12368j8 explică (pentru anonim_4396):

De exemplu acum se uita mama ma stiri si a spus că în mall la fast food nu mai ai voie sa manânci decât cu certificat verde

| Laura162 a răspuns:

Teoretic, nu ai voie fara certificat covid (vaccinat/trecut prin boala/testat). Practic, nu stiu in ce masura se verifica...