| DaFrateEuSunt a întrebat:

Salut!
Am fost confirmat pozitiv de covid acum 4 zile si azi, chiar acum 10 minute de cand scriu a inceput sa ma doara putin in piept. Am refuzat internarea in spital.
Sa mai astept cateva ore sa vad daca persista durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca poti respira, inghiti, merge, manca samd, nu e motiv de panica, inca.
E normal sa ai dureri, asta e gripa.
Mai asteapta sa vezi cum evoluezi, iar daca e tot mai puternica durerea, vorbeste cu medicul.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O prostie sa refuzi internarea poti avea o forma severa si sa mori.
Au mai fost unii asa au stat acasa si cand au ajuns aveau 20 la suta oxigenul, dupa aia auzi ca medicii ne omoara prin spitale cu injectii si nu stiu ce teorii ale conspiratiei.
Trebuie sa stii un lucru unii trec usor peste covid-19, unii sunt asiptomatici, altii fac forme grele si altii mor din asta!
E mai bine sa fii la spital decat acasa in orice conditie, pastilele de acolo si perfurziile te ajuta mult sa invingi microbul asta, acasa nu poti lua decat anti-inflamatoare, acolo primesti niste antibiotice care nu se gasesc in farmacii (daca e un spital serios cum sunt cele de Pneumologie), ti se pot administra antivirale care fac ca virusul sa nu se mai inmulteasca etc

| DaFrateEuSunt explică (pentru Simpatic):

Nu consider ca a fost o prostie atata timp cat mi s-a confirmat de o persoana care munceste la spitalul orasenesc ca spitalul este plin de persoane cu simptome mai grave decat ale mele. Eu le am pe cele mai comune si aparent chestia cu mirosul si gustul care sunt absente ar insemna ca este o forma mai usoara de COVID-19(asa am cautat pe google si asa mi-a dat).

| Simpatic a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Iti cumperi un aparat de verificare a saturatiei oxigenului din farmacie, pulsoximetru, costa 60-70 de lei, daca oxigenul e peste 90% totul e ok cu plamanii tai, foarte multi decedeaza de la covid-19 in momentul in care plamanii le sunt facuti praf
In rest poate fi cum zici tu o forma simpla
Ce ti-am zis eu se face si la spital la pacientii cu covid-19, adica se masoara oxigenul cu aceste aparate micute care se baga in degetul aratator

Intervalele normale acceptabile SpO2 pentru pacientii fara patologie pulmonara sunt de la 95% la 99%.

| Legion7X a răspuns:

Ai făcut vaccinul?

| Iote a răspuns:

Eu zic sa nu mai astepti. Cheama ambulanta acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este plin la spital? Aici la noi e plin si is doar 2 ambulante non covid. Daca mergi la spital sa nu te astepti la lux, este frig si o sa te ia cu medicamente tari.

| Țoglă a răspuns:

Ia medicamentele care ți-au fost prescrise și ține-ți la curent medicul de familie cu starea ta actuală. El poate să-ți recomande cel mai bine ce să faci.

| salieri84 a răspuns:

Pai de ce ai refuzat internarea? Banuiesc ca ti-a fost sugerat sa te internezi, pentru ca ai prezentat simptome grave.

| DaFrateEuSunt explică (pentru salieri84):

Nu, au fost cele mai comune si au fost destul de usoare