| MissRebeca a întrebat:

Am niște rude care vor să vină din Anglia în România săptămâna viitoare. Vor trebui să facă test. Au 4 copii (11, 8, 5 si 2 ani). Întrebare pentru cei care au fost in această situație: Copiii sub 11 ani trebuie să facă testul Covid? Menționez ca am sunat toată ziua la DSP și nu îmi răspunde nimeni. Nu știu unde să mă informez. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| David090 a răspuns:

Înainte cu o zii de a venit în românia trebuie sa meargă fiecare persoana de care ai zis mai sus in afara de copiii, copii de la.0-12 ani nu trebuie sa facă test, doar ceii ce la 13 ani în sus, Decii cei de la 13 ani în sus trebuie sa meargă la aeroport inainte cu o zii de a veni în România, când ajunge în aeroport trebuie sa meargă și sa întrebe pe un membru a aeroport-ului ca vrea sa își facă test de coronavirus ca mâine are bilet spre România testul costa 50£ de persoana, Lucrez ca stewardes și știu sper ca am fost de ajutor

| MissRebeca explică (pentru David090):

Din păcate, a trebuit să facă toți, în afară de cel mic de 2 ani. Tot ce a fost peste 5 ani a facut test