| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Am și eu o nelămurire despre covid 19. Sa zicem ca lucrez cu cineva care a fost depistat pozitiv. Dacă pe el l-a băgat direct în carantină și pe mine în izolare la domiciliu pentru ca am avut contact direct, pe mine cine ma plătește cât timp stau în izolare sau trebuie sa îmi iau medical pe toată perioada izolării?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cu medicul de familie rezolvi asta - de plătit se ocupă angajatorul dacă duci acte

| anonimg a răspuns:

Trebuie să îți iei medical; altfel nu vei fi plătit.
Trebuie să suni la 112, pentru că numai urgențele îți vor elibera concediu medical.

| Digikey a răspuns:

Tebuie sa suni la medicul de familie

| goguPatent a răspuns:

Din ce stiu procedura e sa contactezi DSP sa ii povestesti problema si acesti vor trimite o nota catre medicul tau de familie care iti va da concediu medical.

| Balalau95 a răspuns:

Ai dreptul la medical
in orice caz, repet si re-repet de ma dor deJtele si mintea, orice intrebare de covid, daca vrei raspuns SIGUR CORECT, cauta "telverde coronavirus" pe google si intreaba acolo, aia stiu SIGUR informatiile corecte si la zi, iar telefonul e cu 0800, deci PE GRATIZ!