| MarioStrepede125 a întrebat:

Salut, am varsta de 18 ani impliniti astazi si as vrea sa ma duc in Grecia in vacanta.
Fratele meu vrea sa imi plateasca biletul pentru sambata aceasta, vreau sa stiu ce test trebuie sa fac pentru Grecia, cat dureaza pana iese, daca este bine sa il fac joi-vineri sa imi vina si sambata sa plec si el cand vine prin email trebuie sa il scot neaparat la imprimanta sa am foaia in mana sau pot sa o arat de pe telefon? Chiar nu stiu si parintii sunt nelamuriti, ajutor! Repet sambata aceasta trebuie sa plec.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de formularul de la https://travel.gov.gr/#/ completat cu 24h inainte
si una din
-adeverinta de vaccin, minim 14 zile de la rapel
-test pcr facut cu cel mult 72 ore inainte
-adeverinta ca ai avut covid in ultimele 9 luni
-adverinta ca ai anticorpi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pîna sîmbătă mai e destul suna maine la ambasada si intreaba i. Ambasada Greciei in Romania numai ei stiu clar ce trebuie sa faci. Succes.

| Vântulalb a răspuns:

La multi ani!
Am vazut la stiri ca acum Grecia primeste cu test rapid facut la granita. Dar, stii cum e cu covidul asta, se poate schimba oricand. Intra pe site-ul MAE si vezi conditiiile pentru Grecia.