| anonim_4396 a întrebat:

Salut,as avea nevoie de ajutor, de oameni nu de toate site-urile care nu stiu ce spun.
De cam 4 zile mi-am dat seama ca nu am miros si gust,adica simt doar parfumul,otetul si lucrurile astea mai tari si la gust nu simt nimic decat sarat,dulce,iute si acru dar nu simt nici o aroma ca sa zic asa. Spre exemplu nu simt nici un gust sau miros la carne.
Inafara de aceste simptome nu am nimic,insa cred ca anxietatea si stresul ma omoara, pentru ca atunci cand ma gandesc ca am coronavirus si mi-am infectat familia iar acestia sunt destul de batrani(tata are 49 de ani si mai si fumeaza) si poate doamne fereste se intampla ceva respir foarte greu si tot casc ca sa trag aer si ma doare in piept.
In rest nu am nimic,nici un alt simptom insa am fost azi la dispensar si a spus ca sa sun la ambulanta sa imi faca testul de covid insa mie foarte frica
Nici nu pot dormi noaptea ca ma gandesc la asta si uneori imi vine sa plang.
Nu ma tem atat de mult pentru mine cat pentru cei apropiati.
Incerc sa stau acasa si sa iau medicamentele care mi lea prescris medicul de familie.
Chiar as avea nevoie de sfaturi, poate daca ati mai trecut prin asa ceva,

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai testeaza te cat mai repede. Altfel cum ai sa afli?

| johnnny123 a răspuns:

In primul rand, tu si toti membri familiei tale cu care ai intrat in contact trebuie sa fiti testati. Suni la 112, spui ca ai simptome si te vor indruma ei.

Aici nu merge cu "mi-e frica", "nu am prea multe simptome", "ma simt cat de cat bine", etc.

Covid-19 este extrem de imprevizibil. Poti sa te simti bine trei zile, si in a patra zi sa ai nevoie de oxigen.

Nu te juca cu viata ta si a familiei.

| NunuNini a răspuns:

Iti este frica sa afli ca ai covid? E mai grav daca il ai si nu te tratezi. Si pentru tine, si pentru familie. Stai izolata in casa si cheama sa ti se faca testul.

| HelpingHands a răspuns:

Dacă nu mai ai gust și miros e COVID. E asimptomatic cel mai probabil! Am avut și eu și tot așa a fost, 2 saptamani nu am mai simțit mirosuri sau gustul mâncării! E covid sigur! Trebuie să suni ca să te ia în evidență. Și să iei medicamentele prescrise de medicul de familie.

| anonim_4396 explică (pentru HelpingHands):

Si ai luat ceva medicamente sau ce ai facut?

| HelpingHands a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să-ți spună medicul de familie ce tratament sa urmezi.

| NoName53552 a răspuns:

Musca jumate dintr-un ardei iute dar iute sa fie nu de alea fara gust
O sa iti revii repedehee hee