| Denis67 a întrebat:

Salut! Care sunt conditiile ca sa pot iesi din tara?
Am avut coronavirus la inceputul lunii noiembrie 2020 pana in 24 noiembrie 2020!
Cum se poate iesi din tara daca nu am vaccinul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din tara poti sa iesi, nu asta e problmea, problema e cum intri in tara in care vrei sa mergi

| Denis67 explică (pentru suntserios):

Pai daca imi fac test PCR pot reintra in aceeasi zi in tara si sa ies din tara?

| suntserios a răspuns (pentru Denis67):

Ti am zis odata.
Iesitul din tara nu impune nicio restrictie.

Restrictiile sunt la intrarea in alte tari. Intri frumos pe siteul MAE si vezi ce restrictii sunt pentru tara in care vrei tu sa mergi. Unele tari acepta PCR, altele impun carantina, altele au granitele inchise etc etc

| sabin89 a răspuns:

Şi România, de exemplu, are graniţele închise pentru cei care vin din State.

| Panamax a răspuns:

Daca ai foaia cu testul pozitiv, 90 de zile te lasa in pace, nu-ti cer test.

| Denis67 explică (pentru Panamax):

Poate negativ te referi
Eu am facut la inceputul lui noiembrie coronavirusul!

| Panamax a răspuns (pentru Denis67):

Daca ai avut Corona virus si ai testul pozitiv, 90 de zile poti sa intri in tara fara carantina.
Cel negativ este valabil doar 3 zile.