| Xenoverse1 a întrebat:

Cat mai tine la noi starea de urgență? Deja au 5 trecut zile de cand stau in casa, merg la magazin si inapoi in casa, deja m-am săturat imi vine sa ma urc pe pereti.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare ce de tot puneți intrebarea asta. Cum credeți voi ca știe careva cand se va termina?

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai isi pune intrebarea, ca nu mai rezista acasa, dar este o intrebare care le vine instinctiv, insa e inutila, cine dracu stie cat dureaza?!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din întrebările dtale, rezultă că ai probleme cu o dizabilitate. Dacă îți vine să te urci pe pereți, și chiar reușești să o faci, stai bine. Starea de urgență după prognoza mea, va ține până în 15 mai.

| MuCelMic a răspuns (pentru sadrian46):

Daca astia sunt inconstienti si nu tine populatia izolata in casa, VOM AVEA si noi 10.000 de decese ca Italia!

| sadrian46 a răspuns (pentru MuCelMic):

Prognoza mea. La noi nu vor fi 10000 de decese. Epidemia va fi stăvilită înainte.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Esti optimist, dar sa dea doamna (nu domnu`, ca ala are alte treburi pe la pustoaice), sa ai dreptate, m-as bucura sa se termine pana pe 15 mai. Si eu ma astept la o scadere a ratei de infectare pentru inceput, ca apoi sa devina zero rata de noi infectati, dupa care sa scada numarul de infectari pana la 0.

Insa daca nu esti de acord cu militaria, se mai termina pana la 15 mai? Ar mai fi sanse? Eu nu cred. Daca ar fi carantina dura si masurile se respecta, foarte probabil sa se rezolve pana atunci.
I-am dat acolo preocupari ca sa nu se mai urce pe pereti. Mai da-i si tu ce ziceai ieri ca ai ca preocupare mai serioasa. Sa aplice de la tine una, de la mine una, si sa-si ocupe timpul.

| Mosotti a răspuns (pentru MuCelMic):

Bine zis omu`, asa este, daca nu sta lumea acasa si fura din cascaval cum ca nu mai poate, nu o sa mai poata nimic pana la urma in final. Eu am zis, daca nu facem, ca, China, na va lua dracu clar. Dar daca se respecta nu vom ajunge ca Italia, are sadrian dreptate ca va fi mult mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Si eu as zice la fel ca tine dar asa cum i-am zis si colegului, daca se respecta macar masurile de acum. Totusi Italia a pornit doar cu foarte putin timp inainte de noi pe acest drum, deci desi am cam inceput la acelasi moment si noi si ei, noi stam mult mai bine. Ei au un sistem medical prost din punct de vedere organizatoric, pana ajungi la un medic puteai astepta si 3 luni daca nu era urgenta.
Dar la peste 2000 de infectati vom ajunge clar, deci intram in stadiu 4.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Sa ai gura de aur! Te bazezi pe faptul ca pe la sfirsitul lui aprilie e estimat sa fie virful epidemiei de la noi?

| Hutzy95 a răspuns (pentru sadrian46):

O sa dureze cel putin 4 luni

| sadrian46 a răspuns (pentru Hutzy95):

Ai surse, te pricepi, ori ai dat-o la plezneală?

Bula
| Bula a răspuns:

Inchipuie-ti ca esti in armata, stare de razboi.
La fel poate tine si aceasta stare de urgenta: poate inca 1-2 luni.
In aceasta perioada poti face o serie de lucruri ce nu prea ai facut pana acum: sa citesti cati (cat mai multe), sa discuti mai aprofundat cu membrii familiei, sa faci ordine, curatenie in casa, sa incerci sa gatesti etc. Daca locuinta ta are o curte, poti iesi cate un pic la aer, la soare.
Sunt foarte multe lucruri ce se pot face, doar trebuie sa te uiti putin in jurul tau.

| Xenoverse1 explică (pentru Bula):

Din pacate stau la bloc.

| Mosotti a răspuns:

Ai de facut destule acasa, ai si tu tv, emisiuni, documentare, filme, jocuri pe calculator, socializare aici pe forumuri, socializare cu prietenii pe skype chiar si cu web, mai joci si online un joc, un sah, o tabla, nu vad o problema. Mai asculti o muzica, mai iti editezi filmari, melodii.
Mai inveti ceva, intri pe net si te documentezi in n domenii, afli una, alta.

Obisnuieste-te, va mai dura o vreme, numarul cazurilor urca, nu scade, si asta tocmai pentru ca nu se prea respecta statul acasa asa cum se cere, nu se protejeaza oamenii asa cum se cere, nu pastreaza distanta intre ei, carantina trebuia sa fie mai stricta, altfel nu e bine. China asa a facut si deja a cam scapat, oamenii isi reiau viata normal de acum in colo treptat. Alea 55 cazuri noi nu erau din interior, erau chinezi veniti din afara, dar ii izoleaza si se rezolva.

Nimeni nu stie cat va mai dura! Poate dura 3 saptamani sau 5 luni, depinde cat de stricta e carantina si cat se respecta aceasta carantina si regulile.

| Fatamuntilor a răspuns:

Starea de urgenta dureaza o luna de la data emiterii, cu posibilitati de prelungire cu inca o luna si tot asa.Cu siguranta se va prelungi.
In China de unde a aparut tot abia acum treburile incep sa intre in normal in conditiilein care a inceput in ianuarile.
Mai devreme de mijlocul lunii mai nu vad sa se termine!

| Mosotti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

In china s-a rezolvat ca aia au facut carantina dura, altfel nu rezolvau nici acum, noi insa nu am luat asa masuri, vom vedea ce va mai fi.

| Frank51 a răspuns:

5 zile? Eu stau de pe 10 martie in casa... de 18 zile, si stiu ca va mai dura vreo 2 luni, si tot nu ma plang.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai nu te plangi ca tu stii ca acasa ai multe de facut si nu te plictisesti, plus ca e voie sa si iesi.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Multe de facut? Nimanui nu-i convine sa stea in casa prietene, oricare ar fi motivul.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

De ce draga nu ii convine, ce are acasa?! Uite mie si la multi le convine, dar aia care chiar au pasiuni si mai au in cap si altceva decat prosteala, panarama si baute la terase. Am zis ca e voie sa iasa omul afara zilnic, deci unde e problema ca nu pricep? Nu pune nimeni omul sa stea in casa.

| gabicoo a răspuns:

#staiîncasă
Mai bine te urci pe pereți decât să cobori în groapă!

| Mosotti a răspuns (pentru gabicoo):

Pai da, i-am zis cate sunt de facut acasa, eu ma duc la cumparaturi doar jos si scurt si tot am fina teama, damite sa iasa fiecare din casa cum vrea. Sa stea flex comod si sa faca destule ce se pot face acasa.
Avem internet, telefoane, calculator, televizor, camere web, de toate.

Vezi? Asta contrazice ce ziceau unii specialisti fals "lumea nu mai iese afara, nu mai face miscare, stau foarte mult pe telefon, la calculator", pai daca era asa, nu mai existau asa disperari ca se sta acasa, deci era fals ce ziceau, mai ales ca afara era plin mereu. Se pare ca nu prea stateau mult pe astea.

| ania a răspuns:

Citește Biblia și vorbește cu Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Eu citesc mult Biblia și mă rog și am o viață bună și așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urca-te pe pereți. Totul va mai dura câteva luni. Pana atunci cred ca ajungi spiderman.

| Xenoverse1 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa se termine cat mai repede pandemia asta cretina ca deja m-am săturat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Toți ne-am saturăt sad

| Mosotti a răspuns (pentru Xenoverse1):

Ai voie sa iesi sa-ti faci o plimbare pe langa casa, poti sa stai 2-3 ore, nu e pe timp, doar sa nu fi departe de casa.
Daca ai prieteni in zona, ai voie cu maxim 2 sa te intalnesti, deci nu e asa mare problema, cel putin deocamdata in stadiu 3 ai voie.

Daca se "respecta" masurile cum se respecta acum, in stadiu patru dupa ce trecem de 2000 de infectati, va fi mai stricta carantina.
Mai bine ne gandim prin luna mai cum va fi cu mancarea! Ca eu acolo ma cam gandesc.
Ca daca ai papica, apica, fantica, cocacola-ica, iti merge treaba cu calculatoru`, telefonul, TV-u, web-u, navigatu sa mai inveti ceva de pe undeva, dar daca n-ai papau, ai pus-o.
Dar vezi ca eu azi mi-am luat inca un bax de 32 de suluri de hartie igienica, sapun, pasta de dinti, sa mai iei si tu.
Astea sunt probleme, nu ca stai acasa.

Dar tie ce iti place sa faci? Ce faci cand ieseai afara? Ca mai mult decat sa stai la o terasa, sa te plimbi si sa stai de vorba cu cineva, nu aveai ce. Nu pui calatoriile ca alea-s odata pe an, ma refer la activitati frecvente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mai tina cel putin o luna, adica pana dupa Paste.
Si eu m-am saturat, dar asta e, nu avem incotro.

| andiceasu95 a răspuns:

Daca tu de 5 zile innebunesti, eu care stau de 4 saptamani in carantina ce sa mai zic? laughing

| Hutzy95 a răspuns:

Nu stiu de ce am un sentiment ca dureaza 6 luni toata nebunia asta

| MuCelMic a răspuns (pentru Hutzy95):

Cel putin 1 an! garantat

| Mosotti a răspuns (pentru Hutzy95):

Daca nu luam masuri mai dure, in 6 luni suntem in evu mediu cu toate, si cu sanatatea si cu economia. Carantina este inca prea relaxata. China doar printr-una dura, a scapat.

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Poate te ajută sfaturile psihoterapeutului de aici: https://cariera.ejobs.ro/sfaturi-psihoterapeut-frica/

| dianacosma a răspuns:

Bună, Generalgrevious!

Cu toţii am vrea, cred, să ştim răspunsul la această întrebare, cât mai ţine starea de urgenţă. Va ţine atâta timp cât durează epidemia şi, din păcate, nu putem şti cu siguranţă cât va dura.

Starea ta de agitaţie (îţi vine să te urci pe pereţi) este de înţeles şi împărtăşită de mulţi. În funcţie de vechea ta rutină, pot să îţi lipsească anumite tipuri de ieşiri sau mişcarea de afară sau aerul liber sau un loc anume. Pentru început, recomandarea mea este să identifici ce anume îţi lipseşte mai mult şi în ce momente îţi vine să te urci pe pereţi - tot timpul sau mai degrabă la anumite ore din zi sau în anumite contexte de-a lungul zilei?

În această perioadă, suntem provocaţi să găsim alternative creative şi să ne împlinim aceleaşi nevoi în alte moduri. Găsindu-ţi activităţi în care să investeşti energie, timpul până la încheierea situaţiei va trece ceva mai uşor.

Multă sănătate!

| Mosotti a răspuns (pentru dianacosma):

Nu are preocupari de fapt, preocuparile lui erau doar iesiri, plimbari si cam atat, pentru ca, e invers, acasa ai mult mai multe de facut decat afara la o adica, nu e vorba de aer, ca ai voie sa iesi sa iei aer pe langa casa, e vorba ca nu are prea multe pasiuni. De exemplu eu sunt in "carantina" de cel putin 20 de ani, pe langa activitati pe care le faceam si cand ieseam (insa ieseam mai putin) si sincer nu imi ajunge timpul acasa de cata am de facut, diverse pasiuni pe care le rotesc la infinit, mai ales ca-s stufoase si nu au final asa curand, e ce i-am zis si lui dar eu mai fac si programare si grafica 3 D, chestii care nici in 50 ani nu le repeti sau termini.

Nu mai fac alea pe care le faceam cand ieseam, dar in rest este de facut si daca nu iesim.