| PleşaMihai21 a întrebat:

Salut! Credeți ca e permanentă toată treaba asta cu "fără mască"?
Nu știu de ce am impresia că nu ține mult.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sfatul meu, poarta masca in șpați închise si unde sunt multe persoane, spălate pe mâini, virusul nu a dispărut

Bula
| Bula a răspuns:

Doamne deri, sa nu purtam masti, voluntar!
Si nu medicale, ci de gaze.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Atunci, trăiește clipa! happy

| Wr3nch a răspuns:

Tine, ca nu o sa bage starea de alerta inapoi, si fara ea nu pot impune restrictiilaughing) Abia astept sa vad cifrele din varalaughing

| Frank51 a răspuns:

Eu încă port masca boss, nimenu nu a înțeles că masca ne-a scos din belele laughing

| cfrtobias a răspuns (pentru Frank51):

Eu nu prea cred ca ajuta masca asa mult laughing oricum si prin masca simti parfum sau orice nu?

| floresdemayo a răspuns (pentru cfrtobias):

Chiar ajută enorm, aș spune 99%, dacă e purtată corect. Virusul nu se ia prin miros (e normal sa îl simți prin mască, la urma urmei, dacă ai gust și miros, nu-i rău), virusul se ia prin contact direct cu particulele respiratorii de la o persoană infectată
(e vorba de niște particule foarte mici, expulzate în aer prin tuse, strănut, conversație și care pot rămâne în aer pentru perioade lungi de timp).
Restul de 1%, te infectezi dacă ai ghinionul ca aceste particule să pătrundă prin ochi (unii alegeau să poarte viziere), era unul dintre motivele pentru care se solicita pastrarea distantei fizice.
Și te mai contaminai, dacă nu respectai regulile de igienă (spălarea si dezinfectarea mâinilor, dezinfectarea ambalajelor etc)

E părerea mea, dar fiecare cu părerea lui...

| cfrtobias a răspuns (pentru floresdemayo):

Ajuta daca poarta amandoi un pic, altfel sansele tot scad

| floresdemayo a răspuns (pentru cfrtobias):

De preferat!
Ai zis un mare adevăr! happy

| Brizbriz a răspuns:

Da, au inlocuit pandemia cu razboiul
cel putin la stiri au facut asta

| Vântulalb a răspuns:

Nici eu nu cred, desi doresc.

| mont a răspuns:

Este destul de greu legislativ sa se impuna iar masca, ar fi necesar sa se revina la stare de alerta sau de urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că ține mult, parcă văd peste o săptămână la știri că este iar obligatorie

| Anamaria9916 a răspuns:

Nici eu nu prea cred că ține... Cel puțin în interior cred că e temporar. Spre exemplu în orașul meu au început să crească iar cazurile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anamaria9916):

Si nu era si normal sa creasca din nou cazurile fara masca atita vreme cit decizia asta a fost PUR POLITICA?

| PleşaMihai21 explică:

Spre exemplu dacă cineva e depistat cu covid, cică poate sta in carantina doar dacă vrea. Asta mi se pare absurd. Scoți masca, dar lasă frate regulile de baza acolo unde sunt. Cum sa vina cineva cu covid la munca...

| mont a răspuns (pentru PleşaMihai21):

Asta deoarece in lipsa starii de alerta covidul este considerat o simpla boala oarecare ca si gripa, nu i se mai da importanta pandemica.

| Andromeda2022 a răspuns:

Nucred

| MadaIinPopescu a răspuns:

România a cumpărat peste 47 de milioane de doze de vaccin cu 1, 2 miliarde de euro. Multe din aceste doze urmează să fie livrate până în anul 2023. Românii au folosit doar 16, 7 milioane de doze.
Le aruncam sau le injectam la prosti?