| Gabyfire000999888 a întrebat:

Salut, cum se calculează rata de infectare la 1000 de locuitori?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De exemplu tm, 40000 de mii de loc, rata de infectie 2% asta inseamna cam 8000 de cazuri pe zi

| anonimg a răspuns:

Cred că se folosește procentajul.
Dacă dintr-o 1000 de locuitori se îmbolnăvesc 100, atunci s-ar calcula:
1000x10% = 100 bolnavi
Dar nu prea e corect ce am făcut eu; dar e ceva. happy

| Catrice a răspuns:

Nu stiu, zic si eu poate....cu regula de 3 simpla?

| Gabyfire000999888 explică (pentru Catrice):

Am incercat dar îmi dă rezultate diferite față ce ceea ce scris la știri

| Bula a răspuns (pentru Gabyfire000999888):

Nu te mira!
big grin