| Teodor168 a întrebat:

Daca pe data de 15 mai se vor redeschide scolile sau chiar si mai tarziu, de exemplu 1 iunie si tot avem cazuri multe pe zi, 400-500, nu o sa fie o explozie datorita populatiei care va raspandi virusul in progresie geometrica?
Ma gandesc ca daca ne vor lasa liberi, fara strea de urgenta, va fi prapad in cateva saptamani.
Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se vor redeschide scolile pe 15 mai.
mai mult ca sigur singura restrictie se va referi la libera circulatie si cam atat

| darrio2007 a răspuns:

Nu a zis nimeni ca se vor deschide scolile pe 15 mai. Nu mai este bine acasa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Măsurile restrictive vor fi relaxate treptat și cu precauție. Măsurile de protecție în orice zonă unde se vor întâlni comunități de oameni, vor fi păstrate și amplificate, tocmai ca să nu se întâmple ceea ce zici dta. În orașele, localitățile unde sunt focare de infecție, nu se va ridica carantina și nu se vor redeschide școlile. Va fi libertate dar nu aceea de dinainte, nicăieri.

| Mosotti a răspuns:

Cred ca tine! Astia dau drumu liber sa apere firmele, le e frica saracele ca nu au profit.
O sa fie foarte nasol!

Trebuia asa, carantina dura ca in china un 2 luni si scapam. Iti dadea mancare din rezerva de stat la usa, ordin sa nu platesti nici o utilitate, firmele se conservau, atat timp cat nu cumparau materiale, consumau curent si altele, nu intrau in faliment.
Si aia era!

Si in SUA trebuia la fel, dar boul ala tot pe firme vrea sa le salveze,

| Sn4k3 a răspuns:

Pai normal ca o sa fie prapad. De asta nici n-o sa se deschida scolile.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Sn4k3):

Si atunci cum ramane? O sa terminam 12 clase cand vom avea 30 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sn4k3):

Treptat se vor ridica toate restrictiile., proababil vom purta masti de acum incolo.
Nu putem astepta inchisi in casa pana descopera un vaccin., ce necesita multe luni, poate ani.
Iar toate restrictiile fac incat economia sa se faca praf. cu consecinte grave tuturor oameniilor., pe cand virusul asta este periculos pentru un procentaj mic din omenire. Cu rata de fatalitate de 5% (insa poate fi mult mai mic., luand in considerare ca numarul bolnaviilor este mult mai mare decat cele oficiale)
Pe scurt alegerea este intre: A pune in pericol tinerii., oamenii apti-sanatosi SAU batranii &bolnavii

| Sn4k3 a răspuns (pentru Raul1472627):

Parca ar fi decizia mea laughing. Nu mai fiti asa frustrati, ca vad ca nu esti singurul, si aveti rabdare sa vedem ce se intampla.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Sn4k3):

Na da acum n-am dreptate? N-au cum sa imparta o clasa in 2hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da frate si cat propui sa stam in case?
pana in 2025 e bine?

| Raul1472627 a răspuns (pentru anonim_4396):

Insfarsit un om care gandeste!

| Tian44 a răspuns:

Va fi jale, dar scolile nu se vor deschide, iar grupurile prea mari nu vor fi acceptate nicaieri.

| Raul1472627 a răspuns:

Si tu ce vrei? Sa stam acum 50 de ani in case? Decat sa ma imbolnavesc psihic de prea mult stat in casa mai bine iau corona care e gripa normala doar ca i-au dat nume!

| vali66 a răspuns:

Cel mai probabil da dar nu avem informatii concrete

| Mokuzai a răspuns:

Daca se vor deschide scolile pe 15 mai toti vom fii obligati sa purtam manusi si masti.Sau chiar s-ar imparti o clasa in doua si sa vina pe rand.
Dar mai mult ca sigur v-or mai aparea cazuri.
Nu va fi prapat insa pentru ca daca mai apar cazuri de pe 15 se pot inchude scolile din nou fara problema.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Mokuzai):

Acum explica tu la un copil de clasa 1 ca trebuie sa poarte manusi si masti!
Si daca vor astia sa imparta o clasa in doua atunci vom fi pe schimburi?
Adica o sapt. merg primii 15 din catalog si in cealalta sapt. vor merge ultimii 15 din catalog? Asta inseamna ca profesorul are de predat de dublu!
Asta ti se pare o idee buna?
Sau daca tu gandesti ca o clasa va ocupa 2 sali adica 15 intr-o sala si 15 in cealalta sala atunci nu vor ajumge salile de clasa! Ganditi-va un pic ca din cate vad domnul "Werner Iohannis" cu cealalta proasta nu gandesc! Macar noi sa gandim