| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Doar cine stie, va mulțumesc anticipat. Eu sunt in Spania, mi-am facut vaccinul covid ambele doze dar nu am codul qr doar o hartie care atestă asta, spune că nu poate da deoarece nu am cardul de sănătate din Spania..Si vreau sa ma întorc într-o săptămână in Romania si apoi sa plec in Germania.Pot face ceva in legatura cu asta? Un medic din România poate verifica daca m-am vaccinat, sa pot obține codul qr ar fi mai usor de verificat.Dau funda la cel care ma îndrumă cum sa procedez.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Daca ai carnetul ala galben international de vaccinare cu stampila de la vaccin este in regula.

| Gaby97von a răspuns (pentru vmalex21):

Nu am.
Dar in Romania nu se poate verifica ca am facut vaccinul cu un test ceva? Si sa imi dea?

| Saprofag a răspuns:

In mod normal după 10 zile lucrătoare ar trebui sa iti fie valabil vaccinul, te duci unde te-ai vaccinat le spui ca nu ai card și ca iti trebuie codul quar ca să te întorci în România. Nu are cum sa nu iti de-a codul.