| Tapanov_Mario_1977 a întrebat:

Este dureros sa-ti faci testul pentru covid-19? Cel cu betisor in nas si in gât. Am inteles ca este destul de dureros in nas

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

N-am facut astfel de test, dar am auzit marturii de la persoane care s-au testat regulat.
De fiecare data li s-a prelevat mostre din nas.
Din spusele "victimei", se introduce foarte adanc in nas si e si incomod. Mai mult decat atat, s-au iritat caile nazale de la aceste teste repetate.
Ori asta e procedura, ori unii nu stiu cum sa preleveze probe pentru a verifica posibila infectia cu acest Covid despre care auzim zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In gat am simtit ca ma gâdila ceva si mi-a venit sa tusesc dar la nas...mi-au dat lacrimile intr-o fractiune de secunda cand a bagat betisorul ala. Nu pot spune ca doare...e incomod dar te deranjeaza asa pe moment