| AlexDorinel a întrebat:

Salut,luni incepe scoala si mi e frica deoarece nu prea am inteles nimic din scoala online,

Ma voi obisnuii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"luni incepe scoala...Ma voi obisnuii?"

câți ani ai făcut face-to-face?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai vechime Dorinel mamă

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Citeste weekend-ul asta materia (adica ce ai scris in caiet, materialele trimise de profesori in cazul in care exista si ceea ce scrie in manual sau in alte culegeri pe care le folositi la clasa) - nu musai sa o stii la perfectie pana luni, insa sa incerci sa vezi daca intelegi materia si singur, ai timp in prima saptamana sa inveti, caci si asa e usoara si nu se pun note (in general) - iar la matematica / fizica / chimie (daca e cazul) incearca sa faci probleme din manual / culegeri de la ultimele lectii. Cand mergi la scoala mergi pe hol inainte sa vina profesorii / profesoarele sau dupa ce se termina ora si ii / le rogi sa iti explice ceea ce chiar nu crezi ca poti intelege singur, insa daca esti online poti spune ca ai o intrebare si sa o rogi pe profesoara / profesor sa iti dea ocazia sa o / il intrebi la finalul orei dupa ce ies si colegii tai de pe meeting, asta daca iti este rusine sa intrebi cata vreme este toata clasa acolo. Cat despre obisnuitul cu scoala - daca continui online trebuie doar sa fii mai atent si sa citesti si ceea ce este in manual / culegeri, fiindca poate ti se blocheaza, poate nu se aude bine, poate nu esti sigur daca ai scris un cuvant / formula bine etc si oricum, nu strica sa te obisnuiesti sa cauti informatii si din alte surse, insa daca intrebi daca iti va fi usor sa treci din online la fizic, atunci da, te vei revedea cu colegii, vei intelege mai bine, vei putea fi mai atent etc. Mult succes in semestrul 2!

Răspuns utilizator avertizat
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Stai linistit, nu o sa intelegi nimic chiar si daca te duci fizic la scoala laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cred că voia să spună că degeaba mergi la școală că nu se prinde nimic de tine

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AlexDorinel):

Daca era sa intelegi ceva, intelegeai si in online. Problema ii fie la tine, profesor sau chiar ambii.

| al0o0o0 a răspuns:

Cam toata lumea este in situatia asta

| Jackpot2 a răspuns:

Școlile trebuiau sa fie deschise de mult.Cum nu au crescut cazurile ca a fost o gramada de lume la munte nu i sa crească dacă se deschid școlile.Acolo ești mai în siguranță decât la Mall!

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Roagă profesorii să îți mai explice încă o dată materia predată online.

Răspuns utilizator avertizat