| wtfmanlol a întrebat:

Salut, stiti cumva daca angajatii KFC/McDonalds din bucatarie folosesc manusi dat fiind contextul actual cu epidemia de covid? Stiu ca inainte nu se foloseau, dar acum nu stiu ce sa spun daca este sigur sa mananc din aceste locuri. Ar fi perfect daca ar raspunde cineva care lucreaza acolo.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nici cei care vind shaorma nici cei de la mec nu poartă deloc mînusi i am vazut de multe ori fara mînusi.

| Adry05 a răspuns:

De unde să știm dacă folosesc în fiecare restaurant?! normal că li se impune să poarte da nu înseamnă că și toți o fac la fel cum e obligatoriu să porți mască în transport public și vezi destui c-o poartă incorect sau deloc

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti raspund ca am fost client la McD weekendul trecut - da, folosesc. P.S. Daca e sigur ce maninci la McD? La cit de procesate si ras-procesate sunt spanacurile alea de la ei, nici covidu' nu sta pe ele. Are si el mindria lui de virus.

| xerxes1 a răspuns:

De cand folosesc manusi, mancarea si-a schimbat gustul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xerxes1):

Cu manusa sau fara manusa, o laba in maioneza are acelasi gust! devil

| GdX a răspuns:

Eu i-am vazut din totdeauna cu manusi.

| Panamax a răspuns:

Covidul sa fie ultima ta problema cand intri la KFC/McDonalds.
Eu mananc la ei doar daca sunt amenintat cu o arma.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Manusi trebuie sa foloseasca întotdeauna. Daca la Mc-ul unde te duci tu, inainte de aceasta pandemie nu se foloseau mănuși, e grav, pentru ca e vorba de igienă. Si stai tu liniștit, si cu mănuși si fata mănuși, daca este sa iei covid, tot iei de undeva.

| And4eisis77 a răspuns:

Folosesc