| FredericChopin a întrebat:

Salut (știu că nu ține de categorie dar am auzit că seamănă). Deci cică există variola maimuței care cică se transmite prin contact sexual sau prin saliva, ei cumva se va reveni din nou la masca? A și cică se restituie carantina? Acum e doar in Belgia dar se va face din nou că și cu covidul? Se va reveni din nou la masca? Se va fi închis din nou tot tot tot? Mulțumesc mult zi frumoasă in continuare PS :-! de când până când "variola" de la maimuță se transmite la om? Maimuțele pot face variola?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Transmiterea ei aparent se face dupa contact prelungit cu persoana infectata. Nu e o transmitere atat de usoara precum gripa, covidul raceala, deci probabil masca nu va fi o solutie si nici o necesitate.

se instituie carantina pentru persoanele bolnave

cat despre evolutia bolii nu avem de unde sa citim viitorul, dar avand in vedere ca se transmite suficient de greu si este o boala cunoscuta deja nu cred ca se vor ajunge la restrictii.

da maimutele pot face variola, de ce e o supriza asa mare pentru tine?

| Brizbriz a răspuns:

"acum 15 ore | Agartha a răspuns:
Daca s-a umplut românia de maimuțe
Daca multe dintre româncele noastre aleg sa se combine cu ele crezând că. sunt elefanți"

uite cine vorbeste... MAIMUTA!

masca se poarta doar pentru infectarea prin aer, nu prin contact de fluide

| RxTx a răspuns:

Daca s-a umplut românia de maimuțe
Daca multe dintre româncele noastre aleg sa se combine cu ele crezând că. sunt elefanți

| Laur32243 a răspuns:

Doar cei care s-au vaccinat Covid ar trebui sa-si faca griji.
S-a folosit adenovirus de cimpanzeu pentru fabricarea anumitor seruri minune.

| lonut19941 a răspuns:

Au ramas cateva sute de milioane de doze de vaccin nefolosite,ar fi un pacat sa le aruncam.
Merg foarte bine pentru variola maimutei,caderea parului,lipsa poftei de mancare,variola leopardului, ebola, sida, raceala gripa, dureri musculare.