| MelindaVictoria a întrebat:

Tatal meu a facut test pentru coronavirus la un spital de urgenta ieri si nici pana la ora asta nu a primit rezultatul. O colega a lui care a facut in acelasi timp testul a primit sms ca e pozitiva in urma cu o ora-doua. E posibil ca cei care ies negativ sa nu primeasca sms/raspuns?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Catinel, poate colega a avut noroc de i l-au dat mai repede. Stiam ca rezultatele vin in vreo 48 de ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat timp a trecut de arunci?
Dacă a trecut foarte mult timp probabil e negativ.

| HelpingHands a răspuns:

Cei de la ambulanță mai fac asa. Eu am făcut testul cu mostre din nas și din gat și după 1 săptămână nu mi-au dat totuși rezultatul. Apoi s-au făcut 2 săptămâni și tot nimic. Când am sunat iar la salvare a doua oara ca aveam atacuri de panica în somn, mi-au spus ca dacă nu m-au sunat mai au obiceiul asta de a nu da nici un semn când ești negativ.