| elcosmin a întrebat:

Tot aud in jurul meu ca dupa alegeri se vor inchide scolile si eventual ne va baga situatie de urgenta. Sa fiu sincer nu stiu nimic, asta e doar ceea ce am auzit. Voi ce credeti? Sa ne fie bine doar pana la alegeri, dupa care va fi vai de noi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Auzi prost in jurul tau. Scolile se vor inchide daca virusul va ataca din ce in ce mai mult, nicio legatura cu alegerile

| elcosmin explică (pentru suntserios):

Daca aud prost fa-ma tu sa aud bine

| darrio2007 a răspuns:

Nu auzi bine.

| elcosmin explică (pentru darrio2007):

Da si din "nu auzi bine" ce ar trebui sa extrag? Ma rog, tine minte ce am zis si daca se va intampla ce am scris eu (desi nu imi doresc asta) adu-ti aminte de mine si de comentariul pe care l ai lasat. Pup

| darrio2007 a răspuns (pentru elcosmin):

Voi tine minte.
Dar să vezi ce papară iti iei daca nu va fi cum spui. Ha, ha!

| elcosmin explică (pentru darrio2007):

Imi asum laughing) as vrea sa nu fie ca mine

Bula
| Bula a răspuns:

Simptomele Coronavirus si de gripa sunt aproape identice.
Ca urmare, vor fi sanse mari ca, cei care vor stranuta sau tusi in public sa fie imediat inchisi in carantina.
Deci, vaccinati-va inainte, cu usturoi si palinca!

| Sonia822 a răspuns:

Sunt sanse foarte mari, se doreste o populatie usor de manipulat, cine n-are scoala e perfect pentru ei. E mult de discutat...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sonia822):

Daca se dorea asta, nu se mai incepea scoala.

| elcosmin explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba da tocmai, ca nu putea sa bage stare de urgenta inainte de alegeri ca nu mai vota lumea

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru elcosmin):

Si se amanau din nou alegerile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru elcosmin):

Iar comentariul tau nu inteleg ce legatura are cu ce am scris.
Nu se dorea ca populatia sa fir educata, nu se incepeau scolile.

| Sonia822 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba da, ca e an electoral, se inchide imediat dupa. Va mai fi inca ceva in toamna, e posibil sa se redeschida a 2a oara, ca se se inchida iar, din noiembrie usa si la gara. Legea prin care invatamantul e obligatoriu on line a fost data in vara

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sonia822):

Faptul ca nu au reintrodus starea de urgenta pentru ca sunt alegeri (ceea ce poate fi probabil, tinand cont ca si in Serbia s-a procedat la fel; cu toate astea mai sunt si alte variabile de luat in calcul, precum costurile uriase) nu are nicio treaba cu faptul ca guvernul ii vrea pe oameni prosti. Daca ii voia prosti, nu deschideau scolile, nu cumparau tablete, nu faceau nimic.
Oamenii sunt singurii care se vor prosti, caci metode sa scape de prostie exista.

| elcosmin explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu nu am spus ca se doreste ca populatia sa fie prostita, asta a spus altcineva, eu am spus faptul ca vezi doamne, la alegeri nu se mai ia corona, si tocmai din cauza asta s-a dorit redeschiderea scolilor, pentru alegeri. Iar dupa alegeri brusc val de corona virus si inchidem scolile

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru elcosmin):

Pai eu nu tie iti raspunsesem.

| suntserios a răspuns (pentru elcosmin):

Daca erau inchise scolile nu se puteau face alegeri?

| EaEmma a răspuns:

Buna ziua! Da, se vor inchide in scurt timp si se va trece la orele online.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Alegerile se vor termina pe 27 septembrie. De abia am inceput anul scolar iar unele institutii de invatamant din tara deja sunt infectate. Nu am vazut sincer niciun elev cu o masca pusa pana la nas si pastrand o anumita distanta fata de ceilalti. Parerea mea ar fi ca cat de curand se va institui din nou starea de urgenta dupa alegeri. Partidele au nevoie acum de oameni care sa ii voteze laughing)