| MihailDobrea53 a întrebat:

Salut TPU. Am racit destul de rau acum 6-7 zile, am avut febra 39, frisoane, eram ametit, si aveam nasul infundat, acum sunt mai bine, nu mai am febra, frisoane si nu mai sunt ametit, nasul il mai am doar putin infundat si cam atat. Problema e ca mi-am cam pierdut 70-80% din gust si 30-40% din miros. Covid nu am avut de unde sa iau pentru ca nu prea am iesit din casa nici inainte sa racesc, aveti vreo idee de la ce poate fi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Covid a fost.
sau mai este inca

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cativa ani de zile in urma nu ai mai avut asemenea simptome?
Daca da, atunci aveai GRIPA. Acum e rebotezat Covid.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista "nu prea am iesit din casa" si "nu am avut de unde sa iau" pentru ca Omicron e foarte contagios. No... sa fii sanatos! Poti sa te duci sa faci niste analize ceva, poate te scoti de certificat verde daca nu aveai deja.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un test Covid si vei afla daca ai sau nu Covid.
Poti sa ai o forma usoara.

Aceleasi simptome le aveam si ei in Mai, anul trecut, iar cand am fost sa-mi fac testul am iesit pozitiv.

| Live4Ride a răspuns:

Dc nu faci un test Covid?