| Bam64 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor, intr-o luna plec in alta tara. Ma ajuta cu ceva testul de covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să îl faci cu 24 de ore înainte de plecare. Dacă ți-l cere dincolo, îl arăți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te ajuta. In caz ca este cerut, il arati. Sau daca stii bine legile de acolo si masurile cu privire la acest virus. e altceva. Dar nu steica sa il faci inainte sa pleci.
Doar pentru acte mai mult, steict birocratie.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa consulti legislatia tarii, spre exemplu in Ungaria nu poti intra deloc, nici cu 10 teste covid.

| Alverto a răspuns:

Salut

Nu e ca și cum ai putea sa dai virusul altor câteva mii de persoane nefăcând testul, cum sa întrebi așa ceva?

| Dandinelle a răspuns:

Trebuie sa te informezi daca se face la ajungerea in tara respectiva test sau trebuie tu sa te prezinti cu un test deja facut in ultimile doua zile. In unele tari nu accepta testul facut si adus ci vor sa se faca test direct la sosire.

| DavidNiculae a răspuns:

Pentru ca Romania este o zona rosie probabil iti vor face ei si cand ajungi in tara respectiva te v a baga 2 saptamani in carantina, dar da te-ar ajuta