| alexandrutoxic a întrebat:

Cam de doua saptamâni nu stiu ce i cu mine. Nu simt gustul la carne de ex. Mici,peste am un gust amar foarte amar si il simt și in gură. Țin să spun ca nu am avut nici simt nici miros. Da de ex la ciocolata, jeleuri simt gustul. Dar cand mananc carne sau alte alimente am un gust amar și mi se face rau cand il simt. Cine mă ajută cun un sfat crying

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu doar covid-ul te lasa fara gust/miros. Lipsa gustului si a mirosului sunt cu mult inainte de aparitia covidului. Oricum ar fi, covid sau nu, trebuie neaparat consult medical. Organismul trebuie ajutat sa se vindece. Si daca nu stim cum, atunci putem sa stam cu problemele de sanatate multa vreme in trup; mai ales daca avem un stil de viata nesanatos.
Trebuie deci sa contactezi medicul de familie.
Daca ai covid -sigur iti vor face testul- te vor pune sa stai in casa doua saptamani si sa iei antibiotice. Nu te va obliga nimeni sa te internezi; este suficient sa stai in casa si sa-ti faca altii cumparaturile.

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonimg):

"si sa iei antibiotice"
Antibiotice la un virus?

| anonimg a răspuns (pentru Mieeez666):

Da, antibioticele sunt pentru virusi. Si gripa tot un virus este, si se da antibiotic. Doar ca in cazul covidului nu exista un anume antibiotic, ci se da ceva foarte apropiat/in functie de simptome (simptomele de covid sunt diferite de la un pacient la altul).
Si nu este de mirare ca in cazul covidului se recomanda si paracetamolul.

| Mieeez666 a răspuns (pentru anonimg):

"antibioticele sunt pentru virusi"
eh? eu stiam ca antibioticele sunt pentru bacterii.
https://www.youtube.com/watch?v=BeZ940PdkdE

| johnnny123 a răspuns:

Tu unde ai trait in ultimele zece luni de nu stii ca pierderea gustului si mirosului sunt simptome de Covid-19?

Suni la 112, faci test si intri in carantina imediat, ca sa nu-i mai infectezi si pe altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar suna a forma usoara de Covid-19.

| alexandrutoxic explică (pentru anonim_4396):

Nu am covid. E de la ficat. Cum am mancat multe prăjeli si mi-a obosit ficatul

| badpanda a răspuns (pentru alexandrutoxic):

In plina pandemie de Covid tu saracul de tine ai probleme la ficap.

| badpanda a răspuns:

Ai Covid.
Am avut si eu luna trecuta.
Berea avea gust de zeama de varza, la masa simteam doar sarat si amar, miros zero.

| alexandrutoxic explică (pentru badpanda):

Și ce trebuie sa fac?

| badpanda a răspuns (pentru alexandrutoxic):

Sa stai cat mai mult acasa si sa incerci sa nu-i infectezi si pe altii. Mirosul si gustul revin treptat in 7-8 zile depinde de la persoana la persoana.
Daca ai febra sau tuse ar fi bine sa contactezi medicul de familie. Daca faci testul te izoleaza si vine politia in fiecare zi sa te controleze daca stai acasa inca doua saptamani de la rezultatul testului.

| alexandrutoxic explică (pentru badpanda):

D-apoi din toamna tot asa is cu gustul si mirosul de cand m-am racit. Si nu cred ca am ca stau cu părinții si nu sunt răciti niciunul

| badpanda a răspuns (pentru alexandrutoxic):

De ce crezi ca s-a raspandit asa de repede?
Majoritatea celori testati cu rezultat pozitiv erau convinsi ca au doar o simpla raceala.

| Februar30 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie, cu mult inaintea erei covid. Nu mai stiu daca era raceala sau gripa. A tinut vreo 2 zile la mine.
Mai sunt si medicamente care pot cauza asa ceva. Daca iei, intreaba medicul de efecte adverse.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Devino vegan, nu omori pe nimeni si salvezi planeta. Daca nici asta nu vrei, poate ai covid