| Mihai4455 a întrebat:

Salut TPU! Ce poți să faci dacă ești în carantină? In țara din care vin eu dacă ești carantinat la domiciliu ai voie sa mergi la plimbare 2km și să-ți faci cumpărături, aici nu este o lista cu ce ai voie sa faci și cu ce nu?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Carantina inseamna ca nu ai voie 14 zile sa iesi pe usa.
Nicaieri carantinarea obligatorie nu presupune ca ai voie sa iesi din casa.

Confunzi cu alte tipuri, gen cum a fost in starea de urgenta cand era restrictionata circulatia.

| Mihai4455 explică (pentru suntserios):

Când am ajuns in Irlanda anul trecut trebuia să mă izolez pentru 2 săptămâni și aveam voie sa ies din casa pentru alergat, plimbare, sau cumpărături afara pe o distanță de maxim 2 km, este aceeași situație practic cu cea de acum însă eram interesat daca ai voie sa faci ceva aici sau nu

| suntserios a răspuns (pentru Mihai4455):

Nu, carantina actuala din Romania nu iti da voie sa iesi din casa decat pentru urgente medicale

| Mihai4455 explică (pentru suntserios):

Mersi de răspuns, oricum asta e o bătaie de joc, eu stau la casă și as putea să mă plimb pe dealuri unde nu m-aș întâlni cu nimeni, dar daca vine politia și nu te găsește acasă îți dă 1000 euro amendă. Asta e sechestrare nu altceva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai declaratie poti sa iesi la cumparaturi la alergat sau unde vrei, dar daca declaratia este gresit completata sa ai la tine 500 lei banii de amendă, din moment ce esti in carantina nu ai voie decat pentru probleme urgente de viață si de moarte cum se zice, adica trebuie urgent sa te vada un medic atunci poti scrie pe declaratie motivul, daca nu este real si tu scrii minciuni, politia o sa i si dea seama ca minti si te vor amenda, sau te duc ei undeva de unde numai iesi 14 zile din carantină nici mort.

| Mihai4455 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca ar numai 500 lei amenda ar mai fi o treabă dar e 5000 lei. In Irlanda e 200 euro nu 1000 euro ca aici

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihai4455):

Tu esti in Irlanda in carantină sau aici in Romania?

| Mihai4455 explică (pentru CristiDinBucuresti):

In România, dar comparam cu o țară dezvoltată spre a se putea observa mentalitatea comunistă care este in continuare foarte prezenta in România

| suntserios a răspuns (pentru Mihai4455):

Vorbesti numai rahaturi.
Carantina in Irlanda se face la hotel pe care il platesti din banutii tai si ti se aduce mancarea la usa pe care bineinteles o platesti tot din banutii tai

https://www.citizensinformation.ie/......ntine.html

https://www.mae.ro/travel-conditions/3708

Si daca te prinde ca nu respecti te arde si cu amenda si cu inchisoare.

Iar tu te-ai trezit acum sa te plangi ca in Romania e comunism si nu stiu ce alte rahaturi comparand cu tarile dezvoltate cand Romania are cele mai relaxate masuri de restrictii si carantina din UE.
Te mai si plangi ca esti sechestrat in casa ta de pe dealuri cand in preaiubita ta tara Irlanda te sechestreaza la hotel si mai si platesti pentru asta.

Si uite asa Romanii din cauza ca nu sunt capabili sa se informeze si nu inteleg ceea ce citesc si li se transmite ajung sa fie ultimii din Europa la orice, ca in mintea lor totul e o conspiratie.

| suntserios a răspuns (pentru Mihai4455):

PS in Irlanda e 2000 euro amenda, nu 200 si esti si pasibil de inchisoare, nu mai debita rahaturi

| Mihai4455 explică (pentru suntserios):

Daca vi dintr-o țară din spațiul EEA in Irlanda se poate intra fără măsura carantinarii daca prezinți un vaccin, dovada vindecării, sau un test negativ, te baga la hotel daca vi dintr-o țară roșie din afara spațiului EEA, detalii pe gov.ie mersi oricum pentru jigniri, sa ai o zi faină!

| suntserios a răspuns (pentru Mihai4455):

Si in Romania e acelasi lucru.
Daca vii vaccinat nu te baga nimeni nicăieri

Nu despre conditiile de intrare in carantina era vorba. Era vorba despre altceva, altceva despre care tu nu stiai nimic dar aruncai cu impresii

| Mihai4455 explică (pentru suntserios):

Nu e chiar același lucru pentru că în România nu poți intra doar cu un test negativ PCR