| TTSP a întrebat:

Ce restrictii sunt de revelion? Vreau sa fac revelionul cu niste prieteni la mine acasa (5-6) si vreau sa va intreb daca e legal. Cat ar fi numarul maxim de persoane? Mentionez ca stiu de o regula, cea cu orele, vor veni inainte de 23 si vor pleca doar dupa 5.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.digi24.ro/......at-1415881

https://www.youtube.com/watch?v=0iUu7Ejpk5c
o sa dansam pe piesa asta, 8 persoane parca erau voi in grup pe strada, nu stiu daca si in casa, probabil ca da, distractie minunata copii

Raed Arafat a precizat că „nu vor fi sărbători ca altă dată" și a insistat asupra faptului că „nu putem să ne așteptăm la sărbători ca în anul 2019, asta e clar".

„Limitele generale le știm deja: masca cred că va fi și atunci, distanțarea va fi și atunci, limitele la activitățile în spațiile închise vor fi și atunci, cel mai probabil. Dacă vor fi și alte măsuri, asta n-am cum să prezic de pe acum. Important e să sesizăm cu toții că n-avem cum să avem o sărbătoare similară cu cea din 2019", a completat șeful DSU.

Arafat a subliniat că ar putea fi măsuri care să nu permită activități ca cele din anii trecuți, fără să detalieze despre ce măsuri este vorba.

„Vom fi în mijlocul pandemiei, în valul doi și vom fi și cu risc că, dacă nu respectăm regulile, să ne trezim cu o creștere în ianuarie-februarie. Încă vom fi în timpul iernii, care este sezonul preferat de acest virus", a mai spus el.

Raed Arafat a precizat că „fără nicio îndoială" că populația este mai expusă în familie și a explicat cum ar putea fi sărbătorit Crăciunul în familie: „În familie înseamnă între oamenii care stau în aceeași casă, da! În familie lărgită înseamnă să vin și alții la tine, ți-ai asumat imediat un risc!"

„Unii au încercat să denatureze declarațiile de la Guvern. Nu putem să intrăm în casele oamenilor și să spunem ce să facă. Asta este răspunderea lor acolo. Dacă tu vrei să sărbătorești cu încă două-trei familii, ți-ai crescut mult riscul de a te infecta, pentru că bănuiesc că nu vei sta în noaptea de Crăciun cu mască. Asta e imposibil. Așa că, modul în care îți organizezi masa de Crăciun, dacă aduci și bunicii, și alți prieteni și mai multă lume, care stau în alte zone, riscul de transmite este mai mare. Ăsta e un lucru logic", a completat secretarul de stat.

„Fiecare calculează riscul pe care vrea să și-l asume. Noi încercăm să limităm riscul de răspândire în spațiile publice, la locul de muncă, dăm sfaturi pentru spațiile private, dar acolo nu avem cum să mergem să controlăm, nici nu este normal. Acolo depinde de fiecare persoană și de cât de mult conștientizează riscul cu care se confruntă", a precizat Raed Arafat.
https://www.digi24.ro/......te-1399635

| Flavianadx a răspuns:

Omul in casa lui e suveran. Asta nu se schimba, oricate restrictii ar fi. Poti sa bagi cati vrei in casa, atata timp cat ii cunosti. Poate daca bagi 50 de oameni si afla vecinii, or sa vina ceva patrule sa cerceteze. In rest, stai chill.

| suntserios a răspuns (pentru Flavianadx):

Cum adica esti suveran? Adica eu pot sa te chem la minr acasa si sa iti dau in cap si nu patesc nimic?

| Flavianadx a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai inteles. Am scris ca omul in casa lui este suveran. Daca imi dai in cap nu esti om. Deci patesi ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Flavianadx):

Dar daca vii in casa mea pot sa iti fur banii din buzunare? Nu iti mai dau in cap.

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

Nu în sensul ăsta a zis
La el poate să bage cate persoane vrea că nimeni nu are dreptul să facă legea în casa ta

| suntserios a răspuns (pentru IubescIarna755):

Serios? Eu fac legea la mine in casa? Deci pot sa te invit acasa la mine si sa te bat bine?

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

In cazul violenței e altfel

| suntserios a răspuns (pentru IubescIarna755):

De ce?
Bun atunci lasa violenta.
Vin la tine acasa sa falsificam niste bani?

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

Da

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

Asta e voie
Dar degeaba falsificam ca după ce iesim din casa nu îi putem folosiilaughing

| suntserios a răspuns (pentru IubescIarna755):

Nu falsificam degeam. Pentru ca simpla falsificare e infracțiune. Si ghici ce, faci pușcărie chiar daca le falsifici acasa la tine. Asa cum iei amenda si daca dai petreceri acasa la tine. Falsa ta impresia ca acasa faci ce vrei... E doar falsa.

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

Acasa poti sa falsifica cati bani vrei dar daca ieși din casă atunci e bai

| suntserios a răspuns (pentru IubescIarna755):

Esti simpatic cum crezi tu ca acasa la tine poti incalca orice lege happy

doar ca nu e asa.
actiune de falsificare de bani in sine e infractiune oriunde o faci.
asa cum adunarile de persoane straine in perioada asta sunt contraventii oriunde le faci

| IubescIarna755 a răspuns (pentru suntserios):

Crezi în Dumnezeu ma?
Dacă da atunci bine
Dacă nu atunci de ce ai sărbătorit Crăciunul?
Rusine ma

| suntserios a răspuns (pentru IubescIarna755):

Cine ti a zis ca am sărbătorit Crăciunul? Si ai ramas fara argumente legat de legi sau de unde pana unde treaba cu dumnezeu?

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Dacă vin și pleacă respectând orele impuse, adică respectați regulile, nu e nicio problemă.

| FlorentinaM20 a răspuns:

Normal ca este legal sa îți chemi câți prieteni vrei și sa va Distrați sau sa faceți ce vreți, cât despre program este singurul care își bagă picioarele in drepturile omului deci ăla "trebuie" cumva respectat in rest Have a fun!

| IubescIarna755 a răspuns:

In casa la tine poti sa bagi cate persoane vrei
În casa ta tu faci legea