| Spiderul a întrebat:

Salut TPU,luna trecută am făcut primul vaccin Pfizer și am avut simptome:dureri de cap,de la brațul unde mi-am făcut, frisoane, un pic de febră și oboseală iar peste două zile fac al doilea vaccin, am tot auzit că la al doilea o să am simptome mult mai grave de atât și vreau să știu cum e la a doua doză. Pentru că mi-e un pic teamă că o să fie mult mai grav pentru mine.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, nu mai ai simptome daca la primul ai avut, deoarece corpul deja s-a obisnuit cu virusul si acum nu mai are de ce sa reactioneze.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te fara frica, ca nu ti se va intampla nimic!
sanatate maxima!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te cu curaj! Va fi puțin mai deranjant decât primul, dar nu atât, încât sa intri in panică. Fiecare organism raspunde diferit. Dacă vei avea reacții adverse după vaccinare, trebuie să știi că sunt reacții normale ale organismului.
Dacă te doare bratul, iei un algocalmin. Daca faci temperatură, iei cate un paracetamol la 6h. Sănătate multă!

| Fatamuntilor a răspuns:

Simtomele difera de la individ, la individ!
la primul doza m-am simtit cam ametita si am stat in pat.La a doua au fost dureri la locul respectiv.
Eu zic rau nu are cum sa fie.

| johnnny123 a răspuns:

Stii ce este mai nasol decat sa te doara bratul si sa ai cateva frisoane? Sa stai cu un furtun cu diametrul de 1cm introdus pe gura pana in plamani si sa te lupti pentru fiecare gura de aer stiind ca ai 50% sanse sa mori.

Daca mai ai dubii in privinta vaccinului, compara o mica durere in brat cu asta:
https://www.youtube.com/watch?v=FtJr7i7ENMY&t=295s

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia niste nurofen dupa

Răspuns utilizator avertizat
| MAIA18 a răspuns:

Tot pfizer am facut si eu.La prima doza nu am avut reacti adverse.La a doua am simtit oboseala mare miera frica sa nu cad jos am stat in pat pana mi-am revenit. Urmeaza a treia sa o fac!