| DaFrateEuSunt a întrebat:

Mi se pare absurda o chestie recent intamplata! O fata de la scoala a cerut sa faca scoala online pentru ca ambii parinti ai ei au probleme cu organismul, ma rog, faza e ca fata a venit cu parintii la scoala si ei au facut cerere ca fiica acestora sa faca online. Profesorul meu de geografie, eu inteleg ca e batran si are o varsta, dar e ultimul dobitoc in ceea ce a facut: efectiv i-a promis fetei aleia ca daca va face online ea va avea absenta la fiecare ora si ii va scadea un punct la purtare pentru fiecare luna lipsita, asa ca i-a zis ca mai bine vine la scoala ca nimeni nu sta acasa. Apoi am inteles ca si directorul i-a spus fetei ca sa plece acasa ca il baga in puscarie si ca daca vrea sa faca scoala trebuie sa isi retraga cererea. Cred ca aici e setea de bani si ca nu le pasa de copii. La clasa paralela de stiinte ale naturii sunt doi confirmati cu covid. La clasa de filologie a mai fost un copil confirmat iar clasa a intrat in carantina pentru 14 zile. Asa au de gand sa faca si cu clasa de stiinte. Eu chiar nu inteleg, din moment ce avem 3 cazuri confirmate nu ar trebui sa se raporteze la DSP sau nu stiu unde? Chiar mor profesorii pentru niste bani? Am inteles ca primesc inca 20 de bastoane pentru ca fac scoala in perioada asta. Poate ma insel dar frate nu este deloc normal asa ceva.
Intrebarea mea pentru voi este: aveam de gand sa fac si eu cerere pentru a face online pentru ca si tatal meu are probleme cu inima si nu vreau sa risc, plus ca idiotii mei de colegi se joaca septica si alte rahaturi in pauze, eu nu mai inteleg oamenii, va spun sincer. La scoala am colegi care ei nu cred in covid, efectiv ei nici daca ar lua nu ar crede ca ar avea, ar crede ca este cel mai probabil o "SIMPLA" raceala....Asadar, credeti ca ar trebui sa ezit sa fac o cerere? Credeti ca se poate ajunge la ceva grav daca nu renunt la cerere? (in caz ca se revolta profesorii si ma ameninta sau ce or mai putea face

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sanatatea ta in joc, iar sanatatea e mai presus de toate. Fa cerere si incearca sa iti convingi colegii sa faca si ei. Cand sunt multi, puterea crestewinking

| SingleForOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a plăcut răspunsul tău. happy

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Profesorul meu de geografie,... e ultimul dbitoc "

bade, cine ești tu să judeci, hait?

"aveam de gand sa fac si eu cerere pentru a face online pentru ca..." - astea sunt toate, frecții - motive de a chiuli. Reglementu' zice să aduci de la medic scutire și stai acasă până te veștejești

| SingleForOne a răspuns (pentru sierra1):

Nu cred că regulamentul acela este în concordanță cu noutățile.

Sincer, nu știu ce să spun concret, dar ai putea suna la DSP din localitatea ta, și vorbești despre astfel de întâmplări, poate ei te lămuresc mai bine.

| sierra1 a răspuns (pentru SingleForOne):

" SingleForOne : Nu cred că regulamentul acela este în concordanță cu noutățile"

s-ar traduce prin : hai să stăm acasă cu toții, că așa vrea mușchiu' meu, nu?

| SingleForOne a răspuns (pentru sierra1):

Luând vorbele tale în alt context, cum faci dumneata, s-ar traduce prin ignoranță și nepăsare.

| sierra1 a răspuns (pentru SingleForOne):

Am ințeles, tu ai face oricum doar că așa-ți vrea mușchiu', corect?

Legi și reglementări și alea-alea ie zero pentru că repet: așa vrea mușchiu'. Doar ie libertate!

| SingleForOne a răspuns (pentru sierra1):

Hai să o luăm altfel. Pe mine mă doare mușchiulețul meu să învăț carte cât se poate mai bine, dar într-un regim în care nu-mi afectează sănătatea sau a celor din jur. happy

Norocul tău și multora ca tine pentru că nu reglementează mai nimeni platforma asta de socializare, adică să țină impertinența afară, in stradă. happy Și multe alte lucruri care ar necesita supervizare pentru acest site.

| sierra1 a răspuns (pentru SingleForOne):

"într-un regim în care nu-mi afectează sănătatea sau a celor din jur. "

n-ai ințeles o iotă! Nu decizi tu ce și cât și când și cum...

"nu reglementează mai nimeni platforma asta de socializare, adică să țină..." prostia afară. Ai dreptate. Mare

| SingleForOne a răspuns (pentru sierra1):

"Nu decizi tu..." -evident că nu decid eu, dar sunt cetățean al acestei țări, la fel și cel/cea care a postat, iar el/ea mai face și studii într-o instituție de învățământ. Consider că fiecare are ceva de spus, și să fie luat în considerare, în special când este vorba de sănătatea personală și a multor oameni. Este vorba de dreptul la sănătate, și liberă exprimare, (sper să nu mă înșel), și dreptul la educație pe care dumneata se pare că le încalci! happy De reținut și pentru cel care a postat.

| sierra1 a răspuns (pentru SingleForOne):

" SingleForOne: Este vorba de dreptul la sănătate"

da mami, repet : "aduci de la medic scutire și stai acasă până te veștejești"

| SingleForOne a răspuns (pentru sierra1):

Deci, prin traducere, după gândirea dumitale, dacă nu sunt vreo 100-200 de elevi infectați sau vreo 1-3 profesori (sau chiar toți) infectați, chestia asta cu sănătatea (reguli, online, și altele) n-are nici un sens. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

Pai da frate dreptu la sanatate eu-s de acord sa stea acasa. Dar de ce sa treaca clasa?

| sierra1 a răspuns (pentru SingleForOne):

Da mami, repet : "aduci de la medic scutire și stai acasă până te veștejești"

și n-am s-o mai fac, e limpede că nu pricepi ce-i aia lege/reglementare. Hai pa

| mudokins78 a răspuns (pentru sierra1):

Nu decizi tu ce și cât și când și cum...pe bune? Pai daca imi este pusa sanatatea in pericol, crezi ca ma doare in pla cine ce reglementeaza? Sa fim seriosi domnu'!

| mudokins78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Findca scoala se face online mai cultule! Ce faci tu acolo si ce fac eu de acasa e una si aceiasi! numai ca tu iei corona, eu nu!

| sierra1 a răspuns (pentru mudokins78):

Habar n-ai de legislatie. stai și tu acasă până te veștejești

| sierra1 a răspuns (pentru mudokins78):

"scoala se face online mai cultule! Ce faci tu acolo si ce fac eu de acasa e una si aceiasi"

imparte la patru și te credem. Cultule

| mudokins78 a răspuns (pentru sierra1):

Cati ani ai mai pustiule?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mudokins78):

Pai dovada ca am dreptate e si in felul in care scrii, deci de ce sa treceti clasa?

| SingleForOne a răspuns:

Dacă se întâmplă să ai virus, nici mama adeverinței medicale nu te ajută. Doamne ferește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astia care confundati studiul online cu chiulitul, sunteti batuti in cap.