| Davydd a întrebat:

Salut TPU. Sunt sportiv de perfomanta si as vrea sa imi fac vaccinul anti-covid pfizer dar nu stiu daca sa il fac, in sensul in care nu sunt sigur de el. Voi ce parere aveti de vaccin?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg ce iti trebuie ca sa fii sigur de el?
Eu am facut Pfiser si nu am nimic, cum nu au nici alte 20 de milioane care l-au facut in lumea asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un sportiv de performanta are mereu un medic aproape care il sfatuieste nu? De ce nu intrebi acolo si intrebi pe TPU? Aici o sa iti faci cruce la ce raspunsuri conspirationiste analfabete vei primi

| Davydd explică (pentru suntserios):

Teoretic da, un sportiv trebuie sa aiba o echipa in spate, dar in cazul meu, practicand scrima, inca nu e un sport asa popular precum e fotbalul. Am zis sa incerc aici sa vad ce zice lumea laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am 4 luni si ceva de la rapel, Pfizer. Nu am efecte secundare, nici eu nici ceilalti membri ai familiei.
Am rude si cunostinte care s-au vaccinat din ianuarie, la fel si ele, sunt foarte ok, si nu s-a imbolnavit nimeni din cei mentionati.
Nu ai de ce sa te temi, singurul dezavantaj este ca dupa fiecare doza, trebuie sa stai linistit 1-2 zile, ca sa lucreze sistemul imunitar.
Deci nu poti face sport zilele alea. Dupa rapel te vei simti slabit, ca si cum ai avea gripa, dar trece intr-o zi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa Pf, eventual un JJ daca vrei sa scapi cu o singura intepatura... e mai sigur decat Aspirina, Paracetamolul, sau mersul cu masina.

| Davydd explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi. Am auzit ca Pf e cel mai testat dintre toate.

| Simpatic a răspuns:

@digikey
Tu ai fost norocos, fa o cruce si zi mersi Doamne, altii au facut "gripa Covid -19" si au murit, cu zecile de mii in Romania au decedat si cateva sute de mii la nivel global.

| CIaudiu a răspuns:

Doar analfabetii si handicapatii nu cred in vaccin si pandemie.

| CIaudiu a răspuns:

Vezi ca omiti si alte avantaje.
1. Sanse mari sa faci o forma usoara a bolii.
2. Transmiti mai greu virusul sau deloc.
Nu e doar un singur avantaj.

| suntserios a răspuns (pentru CIaudiu):

Pe Digikey nu il intereseaza avantajele, pe el doar fake news si conspiratii de 2 lei il atrag.

| Davydd explică:

Update: Am facut vaccinul cu Pfizer. E totul bine doar ca ma doare mana putin.

| Costin_Socolescu_1990 a răspuns:

Am facut cu Pfizer acum cateva luni, si eu si tata, si nu avem nimic. Poti sa il faci in siguranta.